Αποκλεισμός ΟΣΦΠ με βαριά ήττα στην Πόλη και μοιραίο τον Λεάλι

Ο Ολυμπιακός παρότι αγωνίστηκε για περισσότερο από ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω έχασε με 4-1 στην Πόλη από την Μπεσίκτας και γνώρισε τον αποκλεισμό από τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Ολέθρια τα λάθη του Λεάλι στο δεύτερο και τρίτο γκολ.

Η αποστολή του Ολυμπιακού στη «Vodafone Arena» ήταν εξ ορισμού δύσκολη και φάνηκε από τα πρώτα λεπτά ότι η Μπεσίκτας θα μπει σε ρόλο οδηγού στο ματς. Το γήπεδο «έβραζε» και μόλις στο 7′ ο Κουαρέσμα με φάουλ υποχρέωσε τον Λεάλι σε εντυπωσιακή επέμβαση, στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Στο 10′ (1-0) ωστόσο ο Ιταλός γκολκίπερ δεν είχε καμία ελπίδα στην κεφαλιά του Αμπουμπακάρ από το ύψος της μικρής περιοχής. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» πριν προλάβουν καλά καλά να συνέλθουν και να ανασυνταχθούν δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στο 22′ με σουτ του Μπάμπελ το οποίο «έπνιξε» ο Λεάλι.

Στο 31′ ο Ολυμπιακός αντέδρασε μειώνοντας (2-1) με ωραίο εναέριο βολέ του Ελιουνούσι από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Σισοκό. Το ματς άλλαξε ρυθμό, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να πιστεύουν στις δυνάμεις τους και στο 39′ ο Ρέτσος κέρδισε την αποβολή του Αμπουμπακάρ, που έριξε κουτουλιά στον Έλληνα αμυντικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός με τις αριθμητικές ισορροπίες υπέρ του μπήκε πιο ξεψαρωμένος και κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ που θα του έδινε σκορ πρόκρισης. Σε τρεις όμως περιπτώσεις μέχρι το 58′ με τους Ανσαριφάρντ, Ντα Κόστα (κεφαλιά) και Φορτούνη (απευθείας φάουλ) δεν μπόρεσε να σκοράρει. Έκτοτε η Μπεσίκτας έβγαλε αντίδραση, πίεσε την κυκλοφορία των πρωταθλητών Ελλάδας και οι φάσεις μπροστά στην εστία του Φάμπρι ελαχιστοποιήθηκαν. Και σαν μην έφτανε αυτό ήρθε στο 75′ η απόλυτη ψυχρολουσία για την ομάδα του Βάσιλη Βούζα, καθώς ο Μπάμπελ με σουτ έγραψε το 3-1. Πανομοιότυπη η φάση με το δεύτερο γκολ, αφού πάλι ο Λεάλι κρέμασε τους συμπαίκτες του δεχόμενος το τέρμα κάτω από τα χέρια του…

Ο Ολυμπιακός κυριεύτηκε από απογοήτευση και η Μπεσίκτας παρότι αγωνιζόταν με δέκα μετέτρεψε την πρόκρισή της σε θρίαμβο γράφοντας το 4-1 στο 84′ με ωραίο πλασέ του Τοσούν. Εκστασιασμένο το πλήθος από την εξέλιξη του αγώνα, με τα μεγάφωνα του αγώνα να παίζουν συρτάκι μετά το τέταρτο γκολ των «μαύρων αετών».

Συνθέσεις:

Μπεσίκτας (Σενόλ Γκιουνές): Φάμπρι, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Μίτροβιτς, Τόσιτς, Αντριάνο, Χάτσινσον, Εζιακούπ (60′ Νεσίπ Ουϊσάλ), Ταλίσκα (90+1′ Ινλέρ), Κουαρέσμα (82′ Τοσούν), Μπάμπελ, Αμπουμπακάρ.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό (76′ Μαρτίνς), Καμπιάσο (67′ Μαρίν), Φορτούνης, Μανθάτης (56′ Σεμπά), Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ.

Διαιτητής: Μίκαελ Ολιβερ