Νίκη του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ και απότομη προσγείωση για την ΑΕΚ

Print Friendly, PDF & Email

Μεγάλο «διπλό» μέσα στο ΟΑΚΑ πανηγύρισε ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ στον αγώνα που άνοιξε τη δεύτερη αγωνιστική των play-offs, προσγειώνοντάς την απότομα μετά το σπουδαίο τρίποντο που πήρε στην Τούμπα.

Η «Ενωση» προσπάθησε να πάρει να ηνία του αγώνα, όμως οι «κυανέρυθροι» κατάφερε να πετύχουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο 7’, όταν ο Γεσίλ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Το γκολ δεν άλλαξε την εικόνα του ματς, με τον «Δικέφαλο» να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως είδε τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε ένα δεύτερο τέρμα στο 17’, όμως ο Μπάρκας έδιωξε το σουτ του Μασούρα.

Με εξαίρεση μία επέμβαση του Γιαννιώτη έπειτα από προσπάθεια του Γκάλο στο 37’ οι «κιτρινόμαυροι» δεν παρουσίασαν καλή εικόνα επιθετικά, ενώ θα μπορούσαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ στην πλάτη αν στο 41’ ο Μπάρκας δεν ανέκοπτε έστω και κατά τύχη την ενέργεια του Γεσίλ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο, έγινε πιο κινητική, όμως στις κυριότερες ευκαιρίες που δημιούργησε ο Γιαννιώτης απέκρουσε τη μπάλα μετά από σουτ του Γκάλο (79’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα η σέντρα του Σιμόες κόντραρε στον Οικονόμου και στη συνέχεια σταμάτησε στο δοκάρι, με αποτέλεσμα το σφύριγμα της λήξης την βρήκε ηττημένη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (46′ Χριστοδουλόπουλος), Βάργκας (46′ Πατίτο), Πέκχαρτ (62′ Αλμέιδα), Αραούχο.

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Βλάχος (57′ Γκιοατά), Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν (88′ Ταπόκο), Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ (76′ Λάμπρου).