Αργεντινή: Ποδοσφαιριστής «ξάπλωσε» διαιτητή με δολοφονική επίθεση (vid)

Ενα απίστευτο περιστατικό ποδοσφαιρικής βίας με θύμα διαιτητή συνέβη στην Αργεντινή.

Συγκεκριμένα σε αγώνα για τα ερασιτεχνικά στρώματα της χώρας διαιτητής δέχθηκε δολοφονική επίθεση από ποδοσφαιριστή με συνέπεια να μεταφερθεί στο νοσοκομεία.

Το σκορ ήταν 3-1 υπέρ της γηπεδούχου Club Mitre, απέμεναν λίγα λεπτά για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση και ο διαιτητής απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ματίας Μπενίτες της Sporting de Santo Pipó. Σε εκείνο το σημείο ένας από τους συμπαίκτες του Μπενίτες στη φιλοξενούμενη ομάδα, ο Λουίς Μασιέλ, επιτέθηκε στον Γκαμπριέλ Κορτίνες, τον οποίο ξυλοκόπησε με επικίνδυνα χτυπήματα.

Ο διαιτητής έπεσε στον αγωνιστικό χώρο αιμόφυρτος, ενώ ο δράστης οδηγήθηκε στο αστυνομικό τμήμα, όπου αφέθηκε μετά από λίγο ελεύθερος.

«Είμαι πολύ λυπημένος. Κοίταξα το χρονόμετρο, απέμενε ενάμιση λεπτό και τότε δέχτηκα εκείνο το χτύπημα που με έριξε αναίσθητο στο έδαφος. Εγώ από την πλευρά μου ήμουν ευχαριστημένος από το παιχνίδι που είχα κάνει» δήλωσε από το νοσοκομείο ο διαιτητής.