Αρχική Διαιτησία Master REF Τα χάλασε σε καθυστερήσεις και πειθαρχικό έλεγχο ο Τζήλος, χοντρά λάθη στα...

Τα χάλασε σε καθυστερήσεις και πειθαρχικό έλεγχο ο Τζήλος, χοντρά λάθη στα Πηγάδια

Προβλήματα στον πειθαρχικό έλεγχο αντιμετώπισε ο Θανάσης Τζήλος στο Ατρόμητος-Ολυμπιακός (2-2), σύμφωνα με τον κριτή του Master REF, Κώστα Ακρίδα, ενώ θα μπορούσε να κρατήσει παραπάνω καθυστερήσεις λόγω και του τραυματισμού του Ταχτσίδη.

Παράλληλα, ο κ. Ακρίδας είδε χοντρά λάθη στο Ξάνθη-Κασσιόπη (1-1), με τον Τζοβάρα να μην αποβάλει τον Μπαξεβανίδη και να μην βλέπει φάουλ του Αντέτζο πάνω στον Κάστρο που έβγαινε απέναντι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και τον βοηθό Κουντουρέλλη να μην σημειώνει σε θέση offside τον Γεωργίου, ο οποίος έβγαλε την πάσα για το γκολ της Κασσιόπης με τον Επστάιν.

Αναλυτικά:

Αγώνας: ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 1-0, Διαιτητής: Ευαγγέλου, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Το παιχνίδι εστιάστηκε στο πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ στο 60’. Είναι μία δύσκολη φάση. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Σελίν. Είναι στην κρίση του διαιτητή να εξετάσει την απόσταση μεταξύ της μπάλας και του χεριού και κατά πόσο η κίνηση του παίκτη αποσκοπούσε σε παράνομο πλεονέκτημα με έκταση του σώματος. Θα πάω με τον διαιτητή.

Τέλος, σε ένα μαρκάρισμα στον Μασούντ, δεν υπήρξε κάτι μεμπτό και σωστά συνεχίστηκε το ματς».

Βαθμολογία: 8,20

Αγώνας: Ατρόμητος-Ολυμπιακός 2-2, Διαιτητής: Τζήλος, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

«Ορθώς πήρε πέναλτι ο Ολυμπιακός στο 88’, καθώς ο Χατζισαΐας μάρκαρε απρόσεκτα τον Ζιλέ και τον βρήκε χαμηλά στο πόδι.

Νωρίτερα, στο 83’ ο Τζήλος σωστά έδωσε επιθετικό φάουλ του Μάριν στον Χατηισαΐα, όμως αργότερα λανθασμένα έπιασε τον παίκτη του Ολυμπιακού, θέλοντας να ηρεμήσει τα πνεύματα. Η στάση του δεν ήταν η πρέπουσα. Ο διαιτητής πρέπει να κερδίζει τον σεβασμό με την προσωπικότητά του.

Γενικότερα, ο διαιτητής δεν τα πήγε καλά στον πειθαρχικό έλεγχο, δείχνοντας πολλές κίτρινες κάρτες.

Τέλος, παρόλο που ο διαιτητής είναι ο μοναδικός χρονομέτρης του αγώνα, έπρεπε να κρατήσει παραπάνω καθυστερήσεις.

Βαθμολογία: 8,00

Αγώνας: ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 2-1, Διαιτητής: Σιδηρόπουλος, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Ο Σιδηρόπουλος τα πήγε μια χαρά στους Ζωσιμάδες, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι βοηθοί του

Στο πρώτο γκολ του ΠΑΣ δεν υπάρχει φάουλ του Κόντε στον Οικονόμου. Σωστά ο διαιτητής συνέχισε τον αγώνα.

Στο 54’ δεν υπάρχει κάποια παράβαση στην περιοχή του ΠΑΣ σε μαρκάρισμα του Μιχάηλ  στον Μυστακίδη».

Βαθμολογία: 8,25

Αγώνας: Πανιώνιος-Λαμία 1-0, Διαιτητής: Τσαμούρης, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Στο 79’ ορθώς δόθηκε πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου, καθώς ο τερματοφύλακας της Λαμίας ανατρέπει τον Μπραχίμι».

Αγώνας: Ξάνθη-Κασσιόπη 1-1, Διαιτητής: Τζοβάρας, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

«Στο 35’ ο Μπαξεβανίδης έπρεπε να δει κόκκινη και όχι κίτρινη κάρτα για το αντιαθλητικό του μαρκάρισμα στον Λέκοβιτς, καθώς τον βρίσκει με τις τάπες στον μηρό.

Στο γκολ της Κασσιόπης στο 64’ υπάρχει καθαρό offside, καθώς ο Γεωργίου δεν καλύπτεται από τους αμυντικούς της Ξάνθης πριν βγάλει τη σέντρα για τον Επστάιν. Απορώ πως δεν το είδε ο βοηθός, παρόλο που ήταν στην ευθεία. Βέβαια έκανε αντίστοιχο λάθος και στο 77’.

Τέλος, στο 83΄ο Αντέτζο κάνει φάουλ στον Κάστρο, το οποίο κακώς δεν δόθηκε.

Γενικότερα, ο διαιτητής και ο β’ βοηθός έδειξαν να έχουν το μυαλό τους στο… καρναβάλι. Καλό θα ήταν ο δεύτερο να ξεκουραστεί για λίγο».

Βαθμολογία: 7,70

Αγώνας: Απόλλων Σμύρνης-Λεβαδειακός 1-1, Διαιτητής: Θάνος, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Στο 75’ ο διαιτητής συνεργάστηκε με τον βοηθό του και τον τέταρτο για τη δεύτερη κίτρινη στον Λεονάρντο, την οποία και σωστά πήρε πίσω από την στιγμή που ο αγώνας δεν συνεχίστηκε.

Στο 88’ θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα για το μαρκάρισμα του Ζαραδούκα στον Καστιγιέχο».

Βαθμολογία: 7,90

Αγώνας: Παναιτωλικός-Πλατανιάς 3-0, Διαιτητής: Κατσικογιάννης, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

«Δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη φάση στο ματς».