Τιμωρία έξι μηνών σε διαιτητή λόγω κακής απόδοσης στον τελικό του αφρικανικού Champions League

Βαριά τιμωρία επιβλήθηκε στον διαιτητή του πρώτου αγώνα του αφρικανικού Champions League, Aιγύπτιου Τζεχάντ Γκίσα, Εξαιτίας της κακής του απόδοσης στον τελικό.

Ανακοίνωση εξέδωσε η CAF μετά τα έντονα παράπονα της Wydad Casablanca (Μαρόκο) έπειτα το τελικό 1-1 στον πρώτο τελικό του Champions League Αφρικής με την Esperance από την Τυνησία.

«Μετά τον πρώτο τελικό του Champions League που διεξήχθη στις 24/5 ανάμεσα στη Wydad Athletic Club και την Esperance de Tunis, η επιτροπή διαιτησίας της αφρικανικής ομοσπονδίας ποδοσφαίρου αποφάσισε να τιμωρήσει τον κ.Τζεχάντ Γκρίσα για μία περίοδο έξι μηνών για την κακή του απόδοση».

Η ομάδα από την Καζαμπλάνκα “χρεώνει” στον Γκίσα ότι τις δύο φορές που πήγε στο VAR της ακύρωσε γκολ για χέρι και δεν της έδωσε ένα πέναλτι, ενώ φωνάζει και για τις δύο κίτρινες σε επτά λεπτά που δέχτηκε ο μέσος Νακάς, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 49′.