Διαιτητής στη Βολιβία έδειξε ότι συμβουλεύτηκε το VAR ενώ δεν υπήρχε η τεχνολογία (vid)

Το VAR έχει μπει για τα καλά πλέον στη ζωή μας αφού όλο και σε περισσότερες ποδοσφαιρικές διοργανώσεις χρησιμοποιείται. Σε μερικούς διαιτητές όμως φαίνεται πως έχει γίνει εμμονή… Δεν εξηγείται αλλιώς η αντίδραση του διαιτητή Ραούλ Ορόσκο, ο οποίος έκανε με τα χέρια του τη χαρακτηριστική ένδειξη VAR, χωρίς η τεχνολογία να χρησιμοποιείται στη χώρα του.

Συγκεκριμένα στο παιχνίδι της Always Ready με την Μπόλιβαρ, στη Βολιβία, ο Ορόσκο κατόπιν υπόδειξης του βοηθού σφύριξε πέναλτι στο 97ο λεπτό υπέρ των γηπεδούχων. Το πρόβλημα ήταν ότι μπερδεύτηκε και έδειξε την άσπρη βούλα λέγοντας ότι συμβουλεύτηκε το VAR με τη γνωστή ένδειξη με τα χέρια.

Ασφαλώς ακολούθησε πανδαιμόνιο. Τελικά το πέναλτι εκτελέστηκε στο 107ο λεπτό, αλλά η γηπεδούχος ομάδα αστόχησε κι έτσι το τρίποντο κατέληξε στην Μπόλιβαρ με σκορ 1-0.