Πρωταθλητής ο ΑΠΟΕΛ, επεισόδια στον αγώνα με την Ομόνοια

Στο 54ο λεπτό το ντέρμπι μεταξύ της Ομόνοιας και του ΑΠΟΕΛ το παιχνίδι διακόπηκε, αφού οι διαιτητές έφυγαν για τα αποδυτήρια. Αφορμή στάθηκε η… τραβηγμένη απόφαση του Βασίλη Δημητρίου να σφυρίξει πέναλτι σε ανατροπή του Εφραίμ από τον Φιλιώτη στο 50ο λεπτό.

Αμέσως, οι φίλοι των πρασίνων στο βόρειο πέταλο άρχισαν το ρίξιμο κροτίδων και φωτοβολίδων στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψαν να εκτελεστεί το πέναλτι του ΑΠΟΕΛ. Οι διαιτητές κλειδώθηκαν στα αποδυτήρια και αναμένουμε την απόφαση τους.

Μετά από 13 λεπτά η διαιτητική ομάδα επέστρεψε στο γήπεδο και το παιχνίδι άρχισε ξανά με τον Σωτηρίου να δίνει προβάδισμα στους γαλαζοκίτρινους. Το τελικό 1-3 για τους «γαλαζοκίτρινους» έκανε ο Βάντερ στο 92′, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται μετά από 18 λεπτά καθυστερήσεων.