Η φάση του 91′ που εξέτασε στο VAR ο Βρέσκας για το αν είναι πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ (vid)

Print Friendly, PDF & Email

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη στα Πηγάδια για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης υπήρξε μία επίμαχη φάση στη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης με πρωταγωνιστή τον Λισγάρα.

Ο διαιτητής Βρέσκας έδειξε παίζεται, ωστόσο ο Διαμαντόπουλος που ήταν στο VAR κάλεσε τον ρέφερι να επανεξετάσει τη φάση για τυχόν πέναλτι καθώς όπως φάνηκε στο ριπλέι η μπάλα βρήκε στο χέρι του πεσμένου αμυντικού της Ξάνθης.

Ο Βρέσκας εξέτασε τη φάση για πάνω από τρία λεπτά και τελικά αποφάνθηκε πως δεν υπάρχει πέναλτι. Το ματς ξανάρχισε στο 95′ και τελικά ολοκληρώθηκε στο 101′. Σημειώνεται ότι ο Βρέσκας είχε αρχικά δώσει τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις, ωστόσο μέσα στον χρόνο των καθυστερήσεων υπήρξε και μία αλλαγή της Ξάνθης.

Η επίμαχη φάση μετά το 4:54