Ξύλο στις εξέδρες και εκκένωση στο Περιστέρι-Άρης για την Basket League (vid)

Ένταση δημιουργήθηκε στις εξέδρες του κλειστού “Ανδρέας Παπανδρέου”, όπου το Περιστέρι υποδεχόταν τον Άρη για την Basket League, με αποτέλεσμα την διακοπή του αγώνα και την εκκένωση του γηπέδου.

Στο Περιστέρι βρέθηκαν περίπου 150 φίλοι των “κιτρινόμαυρων”. Η κατάσταση ξέφυγε στο 33′, όταν υπήρξε αρχικά λογομαχία και στη συνέχεια… καρεκλοπόλεμος, μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων. Χρειάστηκε η παρέμβαση των ΜΑΤ προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος σε μία προσπάθεια να επέλθει η ηρεμία, ανέβηκε στην κερκίδα για να μιλήσει με τους οπαδούς, χωρίς ωστόσο, να πετύχει κάτι.

Λίγο αργότερα ανέβηκε κι ο Κάλαχαν στις κερκίδες καθώς εκεί βρισκόταν η γυναίκα και το παιδί του.

Μετά από αρκετά λεπτά αποφασίστηκε η εκκένωση του κλειστού έπειτα από επικοινωνία των διαιτητών με την Αστυνομία. Οι οπαδοί του Άρη επέστρεψαν στα πούλμαν τους. Στο γήπεδο παρέμειναν μόνο οι μαθητές από Δημοτικά σχολεία που παρακολουθούσαν τον αγώνα.

Για την ιστορία το ματς συνεχίστηκε από το λεπτό της διακοπής και ολοκληρώθηκε με νίκη των γηπεδούχων με 81-61.