Πέρασε από το «Γεντί Κουλέ» ο Απόλλων, παράπονα από την διαιτησία ο ΟΦΗ

Ο Απόλλων Σμύρνης απέσπασε ισοπαλία 1-1 και παρέμεινε αήττητος στην Football League. Ετσι βρέθηκε ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην επιστροφή του στα «σαλόνια», μετά όμως από ένα επεισοδιακό ματς.

Στο 53′ οι Κρητικοί «εξαργύρωσαν» την υπεροχή τους όταν ο Μάνος εκμεταλλεύτηκε το μοιραίο λάθος του Χιώτη και άνοιξε το σκορ. Κάπου εκεί οι παίκτες του ΟΦΗ άρχισαν να δίνουν μέτρα στον αντίπαλό τους, χωρίς όμως οι φιλοξενούμενοι να έχουν «βγάλει» τη… μεγάλη φάση. Ωστόσο στο 81′ καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ τους σε μαρκάρισμα του Κιάσου επί του Σιατραβάνη, το οποίο όμως δεν φαίνεται να ήταν, καθώς ο διαιτητής «ξεγελάστηκε» από την πτώση του παίκτη του Απόλλωνα. Αυτό σήκωσε θύελλα αντιδράσεων από την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίες συνεχίστηκαν και μετά την μετατροπή της εσχάτης των ποινών σε γκολ, από τον παίκτη που το κέρδισε, τον Σιατραβάνη.

Μάλιστα το ματς διεκόπη για περισσότερα από πέντε λεπτά ενώ κρατήθηκαν δέκα λεπτά καθυστερήσεων.