Κλήθηκε σε απολογία ο Καραπαπάς για υβριστική συμπεριφορά προς τον Ευαγγέλου

Σε απολογία από το πειθαρχικό όργανο της Super League κλήθηκαν οι ΠΑΕ Παναθηναϊκός και Παναιτωλικός για τη συμπεριφορά των φιλάθλων τους στους αγώνες της 11ης αγωνιστικής, καθώς και η ΠΑΕ Ολυμπιακός για τις διαμαρτυρίες του εκπροσώπου Τύπου των «ερυθρόλευκων, Κωνσταντίνου Καραπαπά, στον διαιτητή Ευαγγέλου, στο ημίχρονο του αγώνα με τον Ατρόμητο.

Η κατηγορία με την οποία κλήθηκε σε απολογία ο Καραπαπάς είναι υβριστική συμπεριφορά -έργω ή λόγω- προς τους διαιτητή, βοηθούς διαιτητές, παρατηρητή, βοηθό παρατηρητή και γιατρό του αγώνα.

Η προβλεπόμενη ποινή βάσει κατηγορητηρίου είναι:

Ο αξιωματούχος ομάδας, με δικαίωμα να παρευρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο, που διαπράττει τα αδικήματα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β, γ, δ, ε, στ, ζ, η, της παρ. 1 του άρθρου 10 τιμωρείται με χρηματική ποινή από πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ έως σαράντα χιλιάδες (40.000) ευρώ και απαγόρευση εισόδου στον αγωνιστικό χώρο ή τα αποδυτήρια από έναν (1) μήνα έως έξι (6) μήνες ή το ανάλογο διάστημα σε αγωνιστικές ημέρες, εκτός αν η παραβατική του συμπεριφορά εμπίπτει στην διάταξη του άρθρου 19 οπότε του επιβάλλονται οι εκεί προβλεπόμενες ποινές. 3. Η ΠΑΕ, με την οποία συνδέεται ο αξιωματούχος, τιμωρείται με χρηματική ποινή έως ενενήντα χιλιάδες (90.000) ευρώ.

Το σχετικό δελτίο Τύπου αναφέρει:

“Tο Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό όργανο κάλεσε σε απολογία (για την Παρασκευή 30-11-18 και ώρα 11:00) τις παρακάτω ΠΑΕ στο πλαίσιο των συναντήσεων για την 11η αγωνιστική. Αναλυτικά:

A) ΠΑΕ Ολυμπιακός, Κ. Καραπαπάς (Εκπρόσωπος Τύπου): «Βάσει των αναφερομένων στο από 25/11/2018 Φύλλο Αγώνα, το οποίο σας γνωστοποιήθηκε, κατ’ άρθρο 15 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου (Κ.Α.Π.), στην από 25/11/2018 Έκθεση Παρατηρητή Αγώνα, καθώς και στην υπ’ αριθμ. πρωτ. 1000/3/65/6-θ’ από 26/11/2018 Έκθεση της Αστυνομίας»: Για τη συμπεριφορά του κ. Κ. Καραπαπά καθώς επίσης διότι: «Η έναρξη του Β’ ημιχρόνου καθυστέρησε κατά πέντε (5) λεπτά, καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα άργησε πέντε (5) λεπτά να βγει στον αγωνιστικό χώρο και ενώ είχε ειδοποιηθεί.» στον αγώνα ΠΑΕ Ατρόμητος Αθηνών-ΠΑΕ Ολυμπιακός.

* Επί παραβάσει των άρθρων 1, 2 περ. ε, 5 επ, 10 παρ. 1 περ. δ’ Ι. σε συνδυασμό με το 11 παρ. 1, 2 και 3, 12 περ. α’, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. β΄ του Π.Κ. της ΕΠΟ και 11 παρ. 1 του Κ.Α.Π. της ΕΠΟ.

Β) ΠΑΕ Παναθηναϊκός: «Βάσει των αναφερομένων στο από 24/11/2018 Φύλλο Αγώνα, το οποίο σας γνωστοποιήθηκε, κατ’ άρθρο 15 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου (Κ.Α.Π.), στην από 24/11/2018 Έκθεση Παρατηρητή Αγώνα, καθώς και στην υπ’ αριθ. πρωτ. 2247/18/2410857 από 27/11/2018 Έκθεση της Αστυνομίας»: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της στον αγώνα ΠΑΕ Παναθηναϊκός-ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης.

* Επί παραβάσει των άρθρων 1, 5 επ, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α΄15 παρ. 2 περ. α΄, β΄, γ’, δ’ και ε’, του Π.Κ. της ΕΠΟ.

Γ) ΠΑΕ Παναιτωλικός: «Βάσει των αναφερομένων στο από 24/11/2018 Φύλλο Αγώνα, το οποίο σας γνωστοποιήθηκε, κατ’ άρθρο 15 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου (Κ.Α.Π.) και στην από 24/11/2018 Έκθεση Παρατηρητή Αγώνα»: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της στον αγώνα ΠΑΕ Παναιτωλικός-ΠΑΕ ΑΕΚ.

* Επί παραβάσει των άρθρων 1, 5 επ, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α΄, 15 παρ. 3 περ. β΄ του Π.Κ. της ΕΠΟ.