Τον… τίτλο της χειρότερης διαιτησίας όλων των εποχών διεκδικεί Πορτογάλος ρέφερι (vid)

Τον τίτλο της πιο σκανδαλώδους διαιτησίας όλων των εποχών διεκδικεί ένας Πορτογάλος διαιτητής στην τρίτη κατηγορία της χώρας.

Σε ματς που διεξήχθη στις 8 Μαρτίου ανάμεσα στην Τορένσε νκαι την Ανάντια ο διαιτητής έκανε πραγματικά ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κερδίσουν οι γηπεδούχοι. Το σκορ ήταν 0-1 υπέρ των φιλοξενούμενων όταν ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι φάντασμα στο 65ο λεπτό υπέρ της Τορένσε και απέβαλε τον παίκτη της Ανάντια. Δεν αρκέστηκε όμως μόνο εκεί.

Επειδή ο παίκτης της Τορένσε που ανέλαβε την εκτέλεση αστόχησε δύο φορές, ο διαιτητής διέταξε ισάριθμες φορές επανάληψη! Τελικά το πέναλτι, η Τορένσε ισοφάρισε σε 1-1 και εν συνεχεία ολοκλήρωσε την ανατροπή (2-1). Η Ανάντια απείλησε με αποχώρηση από το γήπεδο εν τέλει όμως το ματς τελείωσε κανονικά με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας, να χάνουν πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν να εισέλθουν στα πλέι οφ ανόδου (πρώτη δυάδα).

Η πορτογαλική ομοσπονδία μετά τα όσα συνέβησαν ασφαλώς ανακοίνωσε ότι θέτει τον εν λόγω διαιτητή εκτός πινάκων.