Αφαίρεση 5+5 βαθμών και πρόστιμο στον Ολυμπιακό Β’ για την αποχώρηση από το ματς με Καλλιθέα

Από την αποχώρηση του Ολυμπιακού Β' στο παιχνίδι με την Κηφισιά

Με αφαίρεση πέντε βαθμών από το τρέχον και το επόμενο πρωτάθλημα τιμωρήθηκε από την πειθαρχική επιτροπή της Super League 2 ο Ολυμπιακός Β’ για την απόφασή του να αποχωρήσει από το ματς του «Ελ Πάσο» κόντρα στην Athens Καλλιθέα.

H ομάδα της Καλλιθέας παίρνει το παιχνίδι με 3-0, ενώ στους “ερυθρόλευκους” επιβλήθηκε και πρόστιμο 70 χιλιάδων ευρώ.

Να σημειωθεί ότι οι β’ ομάδες των Ολυμπιακού, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού στο τρέχον πρωτάθλημα δεν υποβιβάζονται ούτε προβιβάζονται, επομένως η “φετινή” αφαίρεση βαθμών είναι ποινή που δεν επηρεάσει επί της ουσίας και ότι ο Ολυμπιακός Β’ αποχώρησε και από το παιχνίδι με την Κηφισιά, ενώ ήταν σε εξέλιξη.

Διαβάστε αναλυτικά την απόφαση:

Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της Ένωσης Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Α2 Εθνικής Κατηγορίας έλαβε τις παρακάτω αποφάσεις:

ΔΕΧΕΤΑΙ ότι η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β ευθύνεται για την αποδιδόμενη σε αυτήν πειθαρχική παράβαση της υπαίτιας αποχώρησης από το γήπεδο χωρίς ο διαιτητής να έχει διακόψει τον αγώνα και να έχει δώσει σχετική εντολή μετά την έναρξή του, με συνέπεια να μην τελεστεί ο αγώνας με υπαιτιότητά της. ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β τις ποινές: α) την απώλεια του αγώνα με την ΠΑΕ ATHENS KALLITHEA FC με τέρματα 0-3, β) την αφαίρεση πέντε βαθμών από την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο 2022-2023 και πέντε βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2023-2024 και γ) την χρηματική ποινή των 70.000€