Ακτινογραφία: Τα τρία “μυστικά” που φέρνουν τον φετινό Άρη σε τροχιά πρωταθλητισμού

Print Friendly, PDF & Email

Η δεύτερη θέση του Άρη οφείλεται σε τρία «μυστικά». Πρώτον, είναι η μοναδική ομάδα του Πρωταθλήματος με εξαίρεση τον Ολυμπιακό, που σκοράρει σε κάθε αγώνα. Κάτι τέτοιο δεν το έχει πετύχει ούτε η ΑΕΚ (π.χ. 1-0 από τον Ατρόμητο), ούτε ο ΠΑΟΚ (π.χ. 0-0 με τον Βόλο), ούτε φυσικά ο Παναθηναϊκός.

Το δεύτερο «μυστικό» είναι πως ο Άρης αποτελεί την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ομάδα του Πρωταθλήματος που όποτε σκοράρει σε έναν αγώνα η αντίπαλη ομάδα αδυνατεί να πετύχει γκολ. Μάλιστα αυτό πρέπει να είναι ρεκόρ σε όλα τα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και όχι μόνο στο Ελληνικό.

Δείτε τα αποτελέσματα από τα οποία προκύπτει η επίδοση:

1η αγωνιστική Άρης – Λαμία 3-1

Η Λαμία προηγείται στο σκορ 0-1, αλλά μόλις σκοράρει ο Άρης και κάνει το 1-1 η Λαμία δεν μπορεί να σκοράρει ξανά.

2η αγωνιστική Βόλος – Άρης 0-1

Μόλις ο Άρης ανοίγει το σκορ στο 16ο λεπτό, ο Βόλος αδυνατεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

3η αγωνιστική Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγείται με 0-2 αλλά μόλις ο Άρης βρίσκει δίχτυα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα των Ιωαννίνων δεν πέτυχε κάποιο άλλο τέρμα

4η αγωνιστική Παναθηναϊκός – Άρης 0-1

Ο Άρης προηγείται επί του Παναθηναϊκού, στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός μετά από αυτό, αδυνατεί να αντιδράσει και να βρει κάποιο γκολ.

5η αγωνιστική Άρης – Απόλλων 1-0

Ο Άρης ανοίγει το σκορ στο 35ο λεπτό. Μετά από αυτό ο Απόλλων Σμύρνης βρίσκεται στο καναβάτσο μην μπορώντας επί 55 αγωνιστικά λεπτά να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

6η αγωνιστική Λάρισα – Άρης 0-3

Ο Άρης προηγείται στην Λάρισα με 0-1 από το 18ο λεπτό, χωρίς η Λάρισα να μπορέσει ούτε να ισοφαρίσει, ούτε απλά να μειώσει το σκορ

7η αγωνιστική Άρης – Αστέρας Τρίπολης 1-0

Ο Άρης στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 55’ πετυχαίνει το 1-0. Ο Αστέρας αδυνατεί μετά από αυτό να φέρει τον αγώνα στα ίσια.

9η αγωνιστική Παναιτωλικός – Άρης 0-1

Ο Άρης προηγείται στο σκορ από το 18ο λεπτό του αγώνα. Κλείστε την τηλεόραση, ήδη ξέρουμε τον τελικό νικητή, αποκλείεται η αντίπαλη ομάδα στα υπόλοιπα 72 λεπτά να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα

10η αγωνιστική Άρης – Ολυμπιακός 1-2

Ο Ολυμπιακός προηγείται με 0-2. Ο Άρης μειώνει στο 74’ σε 1-2 χωρίς οι ερυθρόλευκοι να καταφέρουν μετά από αυτό να πετύχουν κάποιο άλλο τέρμα.

11η αγωνιστική Ατρόμητος – Άρης 2-2

Ο Ατρόμητος βρίσκεται να προηγείται και σε σκορ (2-0) και σε παίκτες παίζοντας 11 εναντίων 10 (μετά από κόκκινη σε παίκτη του Άρη). Μόλις ο Άρης στο 61’ μειώνει το σκορ σε 2-1, η ομάδα του Περιστερίου αδυνατεί να αντιδράσει πετυχαίνοντας κάποιο τέρμα παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα και υποχρεώνεται σε ισοπαλία.

12η αγωνιστική Άρης – ΠΑΟΚ 1-0

Ο Άρης ανοίγει το σκορ στο 40’. Τα υπόλοιπα 50 λεπτά του αγώνα περνάνε χωρίς ο ΠΑΟΚ να μπορέσει να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

13η αγωνιστική ΟΦΗ – Άρης 0-3

Ο Άρης ανοίγει το σκορ στο 29ο λεπτό ενώ με τον ίδιο παίκτη τον Μπερτόλιο, 13 λεπτά αργότερα κάνει το σκορ 0-2. Ο ΟΦΗ σε όλα τα υπόλοιπα λεπτά αδυνατεί έστω να μειώσει το σκορ του αγώνα.

Το τρίτο μυστικό του Άρη είναι ότι αντικειμενικά έχει καλή άμυνα.

Άραγε είναι τόσο καλή ομάδα ο Άρης, θα αναρωτηθεί κάποιος. Πως ο εκκωφαντικός αποκλεισμός από κάποια Κόλος Κοβαλίβκα και μάλιστα εντός έδρας δεν έχει κάποιο αντίκτυπο στο πρωτάθλημα παρά την άμεση αλλαγή προπονητή, θα αναρωτηθεί κάποιος άλλος. Οι απαντήσεις θα δοθούν παρακάτω, όταν θα αναλύσουμε ένα προς ένα, τα τρία μυστικά του Άρη…

Καταρχάς είναι πραγματικά εντυπωσιακό, πως η ΑΕΚ που βρίσκεται στο -8 από Ολυμπιακό και στο -5 από τον Άρη φέρεται να διεκδικεί το πρωτάθλημα (γι’ αυτό και άλλαξε προπονητή), ο ΠΑΟΚ το ίδιο, ενώ στο δεύτερο της βαθμολογίας Άρη, που βρίσκεται στο -3 από τον πρωταθλητή χειμώνα Ολυμπιακό, δηλαδή σε απόσταση βολής, να είναι ξεκαθαρισμένο ότι δεν διεκδικούν το πρωτάθλημα.

Όμως ας ασχοληθούμε με το πρώτο μυστικό, το ότι ο Άρης είναι η μοναδική ομάδα μαζί με τον Ολυμπιακό που έχει σκοράρει σε κάθε παιχνίδι. Αυτό πέρα από την επιθετική ικανότητα οφείλεται σε δυο ακόμα παράγοντες.

Ο πρώτος παράγοντας είναι ότι σχεδόν τις μισές νίκες του ο Άρης, τις έχει πάρει χάρη σε πέναλτι. Και όταν λέω για πέναλτι, εννοώ πέναλτι που διαμορφώνουν αποτέλεσμα. Ο Άρης έχει κερδίσει εννιά φορές στο πρωτάθλημα και οι τέσσερις νίκες οφείλονται χάρη σε πέναλτι, με τους «κιτρινόμαυρους του βορρά» να είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα, που έχουν τόσες νίκες χάρη σε αυτόν τον τρόπο.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα της Θεσσαλονίκης, κόντρα στην Λαμία, μετατρέπει το 1-1 σε 2-1, χάρη σε πέναλτι. Επίσης ο Βόλος, ο Παναιτωλικός και ο ΠΑΟΚ, έχασαν όλοι με 1-0 ακριβώς για τον ίδιο ακριβώς λόγο, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άρη.

Το εντυπωσιακό δε, είναι ότι οι τρεις από τις τέσσερις ομάδες (Λαμία, Βόλος και ΠΑΟΚ) που έχασαν με αυτό τον τρόπο, έβγαλαν σχετική ανακοίνωση για τον συγκεκριμένο αγώνα, κάνοντας λόγο για ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος. Ενώ ο Παναιτωλικός που δεν έβγαλε άμεσα ανακοίνωση εναντίον του Άρη, έβγαλε προ μερικών ημερών, μια γενική ανακοίνωση η οποία έκανε λόγο ότι η ομάδα έχει στοχοποιηθεί διαιτητικά.

Από κει και πέρα το πρώτο μυστικό οφείλεται σε έναν ακόμα παράγοντα. Είναι ο παράγοντας του λεγόμενου «timing». Για παράδειγμα ο Άρης αντιμετώπισε και νίκησε τον Παναθηναϊκό του Πογιάτος, δεν αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό του Μπόλονι. Ο Άρης αγωνίστηκε κόντρα στον ΟΦΗ που ο αμέσως προηγούμενος εντός έδρας αγώνας του ήταν το ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 0-2, δεν αντιμετώπισε τον ΟΦΗ του 1-4 στον Βόλο. Έτσι το τελικό 0-3, μόνο παράξενο δεν είναι.

Στο δεύτερο μυστικό του Άρη, βλέπουμε ότι αποτελεί την μοναδική ομάδα του Πρωταθλήματος που όποτε προηγήθηκε στο σκορ, δεν ισοφαρίστηκε ποτέ. Ένα επίτευγμα που όπως θα δούμε παρακάτω, πέρα από την καλή του άμυνα που αναφέραμε ως τρίτο μυστικό της επιτυχίας, παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ για παράδειγμα μόλις δυο φορές επιχείρησαν να νικήσουν με το φτωχό 1-0, την πρώτη το κατάφεραν κόντρα σε Παναθηναϊκό και Λάρισα αντίστοιχα, ενώ την δεύτερη ισοφαρίστηκαν αμφότεροι σε 1-1 από ΑΕΚ και Ατρόμητο.

Ενώ η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός, κατάφεραν να νικήσουν με το εύθραυστο 1-0 μόνο μια φορά. Η ΑΕΚ νίκησε με 0-1 τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, ενώ εντός έδρας δυο φορές προηγήθηκε με 1-0 χωρίς να φροντίσει να δημιουργήσει ένα σκορ ασφαλείας με 2-0 και καμία από τις δυο δεν τα κατάφερε, καθώς υποχρεώθηκε σε ισοπαλία τόσο με τον ΠΑΟΚ (1-1), όσο και με τον Βόλο (2-2). Ο Παναθηναϊκός το ίδιο. Τρεις φορές προηγήθηκε με 1-0 και κατάφερε να νικήσει μόνο κόντρα στον Απόλλωνα. Λάρισα και Βόλος, κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να πάρουν από τους «πράσινους» τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αντίθετα ο Άρης, έξι φορές προηγήθηκε με το εύθραυστο 1-0 και κατάφερε και τις έξι να φύγει νικητής. Αν αυτό πέρα από την αμυντική ικανότητα, δεν οφείλεται και στον παράγοντα τύχη, που αλλού οφείλεται;

Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι από τις οκτώ νίκες που έχει ο Άρης, οι έξι, έχουν έρθει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, καθώς με το 1-0 έχει κερδίσει, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό, Βόλο, Απόλλωνα, Παναιτωλικό και Αστέρα Τρίπολης και όπως έχουμε γράψει παραπάνω, τα τρια 1-0 προήλθαν από εύστοχο χτύπημα πέναλτι, που δίνει στον Άρη ένα ακόμα ρεκόρ, καθώς αποτελεί την μοναδική ομάδα του Πρωταθλήματος που έχει καταφέρει τέσσερις φορές να προηγηθεί στο σκορ με αυτό τον τρόπο (με την τέταρτη φορά να αποτελεί η νίκη επί της Λαμίας).

Τέλος, ένα ακόμα χαρακτηριστικό είναι πως ο Άρης αντίθετα με το πως αντιδρούν οι ομάδες με τις οποίες παίρνει προβάδισμα, εκείνος τέσσερις φορές έχει βρεθεί πίσω στο σκορ και τις τέσσερις έχει αντιδράσει. Συγκεκριμένα το Άρης – Λαμία, από 0-1, το έκανε 3-1. Το Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα από 0-2 το έκανε 2-2. Το Ατρόμητος – Άρης από 2-0 και με δέκα παίκτες η ομάδα της Θεσσαλονίκης, το έκανε ξανά 2-2, ενώ ακόμα και τον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό, μείωσε το 0-2 σε 1-2. Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο Άρης να είναι η μοναδική ομάδα του Πρωταθλήματος που ενώ έχανε με 0-2 κατάφερε να πάρει βαθμό και μάλιστα δυο φορές.

Σε αυτή την ιδιότυπη κατηγορία, εντάσσονται μόνο ο Άρης και ο Βόλος, που κατάφεραν να πάρουν βαθμό ενώ έχουν βρεθεί στο πίσω στο σκορ με τουλάχιστον δύο τέρματα διαφορά, με την ομάδα της Μαγνησίας να καταφέρνει να μετατρέψει το 3-0 που έχανε στην Ριζούπολη από τον Απόλλωνα σε 3-3.

Μάλιστα από την παραπάνω κατηγορία, δημιουργείται ένα ακόμα ρεκόρ με τον Άρη και τον Ολυμπιακό, να είναι οι μοναδικές ομάδες του πρωταθλήματος που αντιδρούν αποτελεσματικά πάντα όταν βρεθούν πίσω στο σκορ, πετυχαίνοντας τουλάχιστον ένα τέρμα. Με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν βρεθεί δύο φορές πίσω στο σκορ με ένα γκολ διαφορά στα Γιάννενα κα στο Καραϊσκάκης κόντρα στον Βόλο. Στον αγώνα στα Γιάννενα πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ στο Καραϊσκάκης ανέτρεψαν το 0-1 του Βόλου σε 4-1, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.