“Δεν έγινε πέναλτι στον Βαλμπουενά, κακώς διαμαρτυρήθηκε για καθυστερήσεις ο Μαρτίνς”

Ο Στάθης Γκορτσίλας
Print Friendly, PDF & Email

Για μία ακόμα αγωνιστική περίοδο η μακροβιότερη αν όχι η μοναδική στήλη κριτικής των διαιτητικών αποφάσεων στο διαδίκτυο, στην οποία έχουν κατά καιρούς συνδράμει τα μεγαλύτερα ονόματα της ελληνικής διαιτησίας όπως ο Μάκης Γερμανάκος και πολλοί άλλοι ακόμα και τα τελευταία χρόνια με σταθερή σύνθεση τους Ναούμ Μιντιούρη, Κώστα Ακρίδα και Ηρακλή Τσίκινη, θα είναι μαζί σας.

Στην πρεμιέρα της Super League 1 η διαιτησία τα πήγε καλά ενώ χρήση του VAR μέσω on field review δεν έγινε σε κανένα ματς.

Ο Κ. Ακρίδας υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει περίπτωση πέναλτι στην πτώση του Βαλμπουενά στην περιοχή του Ατρόμητου και ότι κακώς διαμαρτυρήθηκε ο Μαρτίνς για τις καθυστερήσεις στον αγώνα.

Σύμφωνα με το Ν. Μιντιούρη ο Σιδηρόπουλος στον αγώνα ΠΑΟ – Απόλλων, εκτός από το Φατιόν θα μπορούσε να έχει αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη και τον Κάστρο, ενώ ο Ηρ. Τσίκινης δικαίωσε τον Τζοβάρα για τις αποφάσεις του στον αγώνα ΑΕΚ – Ιωνικός.

Αναλυτικά:

ΑΕΚ – Ιωνικός 3-0, Διαιτητής Τζοβάρας, Κριτής: Τσίκινης

Παρά το εύκολο 3-0 της ΑΕΚ, ο αγώνας είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας για τον διαιτητή, καθώς έπρεπε να πάρει σημαντικές αποφάσεις όπως αυτή της κόκκινης κάρτας με δεύτερη κίτρινη, καθώς και της υπόδειξης πέναλτι. Αμφότερες οι αποφάσεις ήταν σωστές. Στο 33’ σωστή η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρομάο, καθώς σπρώχνει τον Αμραμπάτ και στο 61’ σωστή η υπόδειξη πέναλτι για το μαράρισμα του Μύγα στον Αραούχο. Κάποια μικρά λάθη στη διαχείριση του αγώνα, δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα.

Βαθμολογία 8.30

Ολυμπιακός – Ατρόμητος 0-0, Διαιτητής: Γκορτσίλας, Κριτής: Ακρίδας

Στο 4’ ο Βαλμπουενά έπεσε στην περιοχή, φαίνεται να τον ακουμπάει το  χέρι του αντιπάλου αλλά δεν ήταν τέτοια η επαφή που να είναι ικανή να τον βγάλει εκτός πορείας ή να τον ανατρέψει, κάτι που θα δικαιολογούσε πέναλτι.

Δεν μπορείς να έχεις δυναμόμετρο αλλά αυτό διαπιστώνεται από τα ριπλεί του συνδρομητικού. Σωστά άφησε το παιχνίδι ο ρέφερι. Στο 30′ σωστή η κίτρινη στον Παπαδόπουλο για τράβηγμα αντιπάλου. Στο 32′ σουτ του Βαλμπουενά, η μπάλα βρίσκει σε χέρι παίκτη του Ατρόμητου που είναι κολλημένο, οπότε σωστά συνεχίστηκε ο αγώνας.

Στο 83′ ο Καστεγιάνο σωστά είδε κίτρινη. Στο 87′ ο Κωτσόπουλος, επίσης σωστά πήρε κίτρινη. Στο 89′ δόθηκε καθαρό φάουλ στον Ρέαμπτσουκ. Ο Γκορτσίλας ορθά έδωσε επτά λεπτά καθυστερήσεις και τις επέκτεινε με δύο ακόμα λεπτά.

Κακώς διαμαρτύρεται ο Μαρτίνς για τις καθυστερήσεις γιατί αυτές εφάπτονται στην τακτική του αντιπάλου. Όπου έπρεπε να επέμβει ο διαιτητής το έκανε τιμωρώντας με κίτρινες κάρτες τους παίκτες του Ατρόμητου και κρατώντας εννέα λεπτά καθυστερήσεις. Ο μόνος χρονομέτρης του αγώνα είναι ο διαιτητής.

Πολύ καλή η διαιτησία, κοντά στις φάσεις καλή η συνεργασία με τους βοηθούς και καλή φυσική κατάσταση από τον Γκορτσίλα.

Βαθμολογία 8.3

Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης  4-0, Διαιτητής: Σιδηρόπουλος, Κριτής: Μιντιούρης

Σωστή η πρώτη κίτρινη κάρτα στον Κάστρο στο 8’. Στο 15’ ο ίδιος παίκτης κάνει επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Βιτάλ, πολύ κοντά στην φάση ο Σιδηρόπουλος θα μπορούσε να δείξει την κίτρινη η οποία θα ήταν η δεύτερη. Βέβαια αυτή ήταν στην κρίση του διαιτητή καθώς φαίνεται ότι ο Κάστρο δεν ήθελε να κάνει σκληρό φάουλ. Σωστή και η πρώτη κάρτα του Φατιόν στο 37’ και η δεύτερη κάρτα (κόκκινη) στο 54’ έπειτα από επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Αλεξανδρόπουλο, ο οποίος βρισκόταν σε υποσχόμενη επίθεση για γκολ.

Στο 66′ ο α’ βοηθός Κωσταράς σωστά υπέδειξε οφσάιντ τον Καρλίτος και ακυρώθηκε το τέρμα του Βιτάλ. Το επιβεβαίωσαν και στο VAR. Σωστά στο 74’ μέτρησε το γκολ του Καρλίτος.

Γενικά ήταν δύσκολο το παιχνίδι με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και πολλές κίτρινες κάρτες. Τα πολύ λίγα λάθη του Σιδηρόπουλου δεν επηρέασαν σε καμία περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα.

Βαθμολογία 8.20

Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0, Διαιτητής: Τσακαλίδης, Κριτής: Τσίκινης

Πρώτο παιχνίδι για το διαιτητή Τσακαλίδη στη Σούπερ Λίγκα. Εύκολο το παιχνίδι χωρίς χρήση του VAR. Κάποια μικρό λάθη του διαιτητή στο Πειθαρχικό έλεγχο αλλά και λίγα φάουλ που του ξέφυγαν ήταν ανεπαίσθητα και δικαιολογούνται λόγω της πρώτης του στη μεγάλη κατηγορία. Οι Αρκάδες ζήτησαν πέναλτι στο 80’ σε χέρι του Μαλή, καθώς εκεί βρήκε η μπάλα μετά από ενέργεια του Μπαράλες. Σωστά δεν δόθηκε κάτι.

Βόλος – Λαμία 2-1, Διαιτητής: Καραντώνης, Κριτής: Τσίκινης, Διαιτητής: Καραντώνης

Ένα παιχνίδι που είχε τρία καθαρά γκολ, όχι δύσκολες φάσεις, ήταν εύκολο, με σωστές αποφάσεις από τους βοηθούς. Καλός στο πειθαρχικό τομέα ο διαιτητής. Στο 81′ η ομάδα του Βόλου διαμαρτυρήθηκε για παράβαση πέναλτι για παίξιμο της μπάλας με το χέρι αλλά δε φάνηκε παράβαση και σωστά δεν δόθηκε κάτι.

Βαθμολογία 8.2

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1,Διαιτητής: Διαμαντόπουλος,Κριτής: Ακρίδας

Στο 33’ δόθηκε κίτρινη στον Ροντρίγκο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, σωστή η κίτρινη στον Πίρσμαν. Στο 61ο λεπτό κακώς δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ. Στο 63’ έγινε κράτημα σε παίκτη του ΠΑΟΚ μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα αλλά το φάουλ δεν είχε χτυπηθεί ακόμα, άρα δεν υπάρχει παράβαση. Σωστή στο 64’ η κίτρινη σε Βιερίνια καθώς και στο 80’ κίτρινη στον Σβαμπ.