Εσπασαν καρδιές στο ΟΑΚΑ, πέρασε η ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου

Print Friendly, PDF & Email

Την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου πανηγύρισε η ΑΕΚ, καθώς η ήττα της από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στο ΟΑΚΑ με 1-0 δεν ήταν αρκετή για να την αφήσει εκτός διοργάνωσης λόγω του “διπλού” της στο Καραϊσκάκη με σκορ 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο καλές ευκαιρίες με τον Φορτούνη στο 3’ και τον Καμπιάσο στο 44’, όμως ο Ανέστης αντέδρασε σωστά και στις δύο φάσεις. Ενδιάμεσα, ο “Δικέφαλος” έψαξε το γκολ με τον Χριστοδουλόπουλο στο 28’, όμως ο Καπίνο του το αρνήθηκε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η εικόνα του ματς δεν άλλαξε πολύ, με τον Μάνταλο να ψάχνει το τέρμα που θα έδιωχνε το άγχος από την ΑΕΚ, όμως στο 70’ ο Καπίνο απέκρουσε την μπάλα έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Στο φινάλε του ματς οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να μείνουν στην διεκδίκηση της πρόκρισης και τα κατάφεραν στο 82’, με τον Ρομαό να νικάει τον Ανέστη έπειτα από πάσα του Καρντόσο.

Στο 89’ ο Ολυμπιακός άγγιξε την παρουσία του στον τελικό, όμως η κεφαλιά του Καρντόσο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ανέστη, ο οποίος άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες λόγω δύο κίτρινων καρτών που δέχτηκε για καθυστέρηση μέσα σε ένα λεπτό (95’, 96’), ενώ το γεγονός ότι η “Ενωση” δεν είχε άλλη αλλαγή ανάγκασε τον Αλμέιδα να καθίσει κάτω από τα δοκάρια.

Το ματς έκλεισε με αριθμητική ισορροπία, καθώς αποβλήθηκε και ο Ντα Κόστα, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου, όπου και θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (77′ Αλμέιδα), Μάνταλος (90′ Βάργκας), Πατίτο (62′ Γαλανόπουλος), Αραούχο.

Ολυμπιακός (Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Μάρτινς, Καμπιάσο (60′ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Μάριν (82′ Ελιουνούσι), Ανσαριφάρντ (58′ Καρντόσο).