Αρχική Διαιτησία Η αποβολή του Μαουρίτσιο και το πέναλτι που έδωσε ο Τόβερ υπέρ...

Η αποβολή του Μαουρίτσιο και το πέναλτι που έδωσε ο Τόβερ υπέρ του Αρη (pics/vid)

Πηγή: UEFA

Ο Αρης κέρδισε στη Λεωφόρο με ανατροπή 2-1 τον Παναθηναϊκό και έκανε καθοριστικό βήμα για την ευρωπαϊκή του έξοδο στο Κόνφερενς Λιγκ της ερχόμενης σεζόν. Ο Σανκαρέ έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους», όμως οι «κιτρινόμαυροι» γύρισαν το ματς μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Μαουρίσιο στο 52’, με γκολ του Μάνου στο 62′ και του Ματέο Γκαρσία (65′).

Στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο Εσθονός διαιτητής Τόβερ υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Αρη, για σπρώξιμο του Αλεξανδρόπουλου στον Ρόουζ. Ο Μάνος όμως δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ αφού σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 52′ ο Τόβερ απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μαουρίτσιο για πάτημα πάνω στον Τζέγκο, μία απόφαση που αποδείχθηκε καθοριστική, αφού ο Παναθηναϊκός παίζοντας με δέκα παίκτες δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά του.