Αρχική Διαιτησία Η γραμμή του VAR έδειξε ότι δεν υπάρχει οφσάιντ στο πρώτο γκολ...

Η γραμμή του VAR έδειξε ότι δεν υπάρχει οφσάιντ στο πρώτο γκολ του Αρη επί της ΑΕΚ (vid)

Ο Αρης κέρδισε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 2-0 και ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση φτάνοντας τους 42 βαθμούς. Αντίθετα, η ΑΕΚ έμεινε στην τέταρτη θέση με 40 βαθμούς, όσους έχει και ο τρίτος ΠΑΟΚ.

Ο Αρης άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ρόουζ να παίρνει το ριμπάουντ σε απόκρουση του Αθανασιάδη. Η φάση εξετάστηκε από την ομάδα VAR για πιθανό οφσάιντ στο ξεκίνημα, του Ματέο Γκαρσία ύστερα από την κεφαλιά του Δεληζήση. Με την τεχνολογία γραμμής διαπιστώθηκε πως ο παίκτης του Αρης καλύπτονταν από τον Λιβάι Γκαρσία και ως εκ τούτου το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης ύστερα από γύρισμα του Ελντερ Λόπες, η μπάλα χτύπησε στον Δεληζήση. Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι θεωρώντας ότι ο στόπερ του Αρη χρησιμοποίησε το χέρι του, ωστόσο ο διαιτητής έκρινε πως ο Δεληζήσης είχε το χέρι του σε φυσική θέση.