Λύτρωση με Χριστοδουλόπουλο για την ΑΕΚ, 1-0 τον αποδεκατισμένο ΠΑΟ

Ενα γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 85’ ήταν αρκετό για την ΑΕΚ να επικρατήσει του αποδεκατισμένου Παναθηναϊκού (1-0) και να ανέβει στην πρώτη θέση των play-offs.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο η «Ενωση» πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, όμως η πρώτη καλή της φάση ήρθε στο 44’, όταν η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στιλ.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν επηρεασμένοι από τις πολλές απουσίες, όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου, με τον Αλμέιδα να χάνει τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Ο «Δικέφαλος» έψαξε το γκολ, προειδοποίησε με σουτ του Γαλανόπουλου στο 82’ (ο Στιλ απέκρουσε την μπάλα) και τα κατάφερε στο 85’ με ωραίο σουτ του Χριστοδουλόπουλου.

Ετσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ παρά τις προσπάθειες των παικτών του Παναθηναϊκού για να ισοφαρίσουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος (82′ Πέκχαρτ), Μάνταλος, Μπακασέτας (60′ Χριστοδουλόπουλος), Αλμέιδα (60′ Αραούχο).

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Στιλ, Μαρινάκης, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Ζέκα, Ρέις, Βλαχοδήμος (67′ Μπουμάλ), Κλωναρίδης, Εμποκού (76′ Στάικος), Μολίνς (60′ Λέτο).