Master RΕF: Δεν θα δινόταν πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα αν το σκορ ήταν 0-0

Σύμφωνα με τους κριτές του Master REF, Ηρακλή Τσίκινη και Κώστα Ακρίδα απέφυγαν κάποιο καθοριστικό λάθος στα δύο ματς που έκλεισαν την 16η αγωνιστική ο Κουμπαράκης στο ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 0-4 και ο Μανούχος στο Αρης – Λαμία 1-0.

Αναλυτικά:

Αγώνας: ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 0-4, Διαιτητής Κουμπαράκης, Κριτής Ηρακλής Τσίκινης
«Στο 2’ ο ΠΑΣ Γιάννινα ζητάει πέναλτι σε πτώση του Κριζμάν, ο Κουμπαράκης υποδεικνύει επιθετικό φάουλ, ωστόσο δεν υπάρχει ούτε επιθετικό φάουλ πάνω στον Μπακάκη, θα έπρεπε να αφήσει το παιχνίδι να συνεχιστεί.
Στο 3’ ο Αποστολόπουλος βρίσκει χαμηλά στο πόδι τον Πόνσε, υπάρχει παράβαση πέναλτι και σωστά δόθηκε. Μοναδική ένσταση ότι ο διαιτητής καθυστέρησε λίγο και ίσως για αυτό υπήρξαν τόσο πολλές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.
Σε αυτό το σημείο όμως θέλω να σημειώσω ότι πρέπει επιτέλους να δούμε κι έναν διαιτητή να δίνει επανάληψη σε εκτέλεση πέναλτι. Δεν έχουμε δει καμία επανάληψη φέτος, παρόλα αυτά όλα τα πέναλτι ήταν για επανάληψη. Αυτό που έγινε μάλιστα στα Γιάννινα ήταν υπερβολικό, μπήκαν και οι… 22 παίκτες μέσα στη μεγάλη περιοχή.
Στο 32’ δεν υπάρχει κανένα οφσάιντ στον Μπακασέτα, ο παίκτης της ΑΕΚ φεύγει καθαρά από πίσω. Μεγάλο λάθος από τον βοηθό Τζιώτζιο, φαίνεται πως έχασε εντελώς την ευθεία.
Στο 91’ τέλος θεωρώ πως το πέναλτι που δίνεται στον ΠΑΣ Γιάννινα είναι αυστηρό. Περισσότερο το κερδίζει ο Κριζμάν παρά είναι παράβαση του Τσιγκρίνσκι. Δεν πιστεύω ότι στο 0-0 θα το έδινε…
Γενικά η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν τέτοια με το σκορ στο 4-0 από το ημίχρονο, που διευκόλυνε τον Κουμπαράκη, ωστόσο ο διαιτητής έκανε κάποια λάθη στην εφαρμογή κανονισμών, δεν είχε όμως κάποιο σοβαρό που έκρινε τον αγώνα, αντίθετα στη φάση του πέναλτι της ΑΕΚ πήρε τη σωστή απόφαση».
Βαθμολογία: 8,10

Αγώνας: Αρης-Λαμία 1-0, Διαιτητής: Μανούχος, Κριτής: Κώστας Ακρίδας
«Δεν είχε κάποια δύσκολη φάση ο Μανούχος, στην εφαρμογή κανονισμών ήταν καλός, ωστόσο αντιμετώπισε κάποια προβληματάκια στον πειθαρχικό έλεγχο.
Στο 11’ πήρε τη σωστή απόφαση, αφού ο Μπερτόγλιο κάνει θέατρο, δεν υπάρχει πέναλτι για τη Λαμία, ορθά έδειξε κίτρινη στον παίκτη των φιλοξενούμενων».