Master Ref: Τα “νεκρά διαστήματα” του Διαμαντόπουλου και το “black out” του Τζήλου

Print Friendly, PDF & Email

Το πέναλτι που δεν έδωσε ο Διαμαντόπουλος στον ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ στην Κρήτη ήταν η φάση που ξεχώρισε την 3η αγωνιστική της Super League, με τον κριτή του Master REF, Ηρακλή Τσίκινη, να τονίζει ότι πρόκειται για μία πεντακάθαρη παράβαση που δεν υπέδειξε ο διαιτητής, καθώς συνέπεσε στα “νεκρά διαστήματα” που είχε στο ματς.

Αρκετές αντιδράσεις προκάλεσε και η παρουσία του Τζήλου στο Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης, με τον έτερο κριτή της στήλης του SoccerPlus, Κώστα Ακρίδα, να κάνει λόγο για “black-out” του διαιτητή στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν τυχερός που δεν του έκατσε μία δύσκολη φάση.

Αναλυτικά:

Αγώνας: ΑΕΚ-Πανιώνιος 4-0, Διαιτητής: Ευαγγέλου, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Η διαιτησία του Ευαγγέλου στο ΟΑΚΑ ήταν καλή. Εδειξε να είναι άνετος και να έχει καλή συνεργασία με τους παίκτες. Με εξαίρεση κάποια μικρά λάθη των βοηθών δεν προέκυψαν σοβαρές αμφισβητούμενες φάσεις».

Βαθμολογία: 8,30

Αγώνας: ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 1-3, Διαιτητής: Διαμαντόπουλος, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Στο 3ο λεπτό ο Διαμαντόπουλος δίστασε να δώσει ένα πεντακάθαρο πέναλτι στην ανατροπή του Ζαμπά από τον Στρέτζο. Θα έπρεπε να δείξει κίτρινη, ίσως και κόκκινη κάρτα, στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Στη φάση αυτή θα μπορούσε να βοηθήσει και ο α’ βοηθός.

Κατά τα άλλα, ο διαιτητής είχε καλή εικόνα στη διαχείριση του ματς, με εξαίρεση κάποια νεκρά διαστήματα, όπως ήταν το πρώτο δεκάλεπτο που είχαμε τη φάση του πέναλτι».

Βαθμολογία: 8,00

Αγώνας: Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1, Διαιτητής: Τζήλος, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

«Στο 13’ και το 15’ υπήρχαν δύο κραυγαλέες επιθέσεις του Αστέρα που σταμάτησαν λανθασμένα από τον β΄ βοηθό, ενώ στο 55’ κακώς ο Μανιάς υποδείχτηκε σε θέση offside.

Από το 55’ μέχρι το 81’ ο διαιτητής έπαθε black-out και δεν πέτυχε ούτε ένα σφύριγμα. Στο 57’ και στο 59’ δεν δόθηκαν φάουλ στον Καμαρά, ενδιάμεσα δόθηκε ανύπαρκτο φάουλ στον Μανιά, στο 60’ δεν δόθηκε φάουλ στον Φορτούνη.

Γενικότερα, ο Τζήλος παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο ματς. Στο πρώτο ημίχρονο είχε κάποια μικρολαθάκια, ενώ στο δεύτερο δεν πέτυχε ούτε μία υπόδειξη. Ηταν τυχερός που θα του έκατσε η δύσκολη φάση για να κάνει το μεγάλο λάθος».

Βαθμολογία: 7,80

Αγώνας: ΑΕΛ-Παναθηναϊκός 1-3, Διαιτητής: Κομίνης, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τα δύο πέναλτι που υπέδειξε ο Κομίνς, με τον διαιτητή να έχει δίκιο και στις δύο περιπτώσεις. Στο 65’ υπήρξε καθαρό χέρι του παίκτη του Παναθηναϊκού, ενώ στο 88’ το χέρι του παίκτη της ΑΕΛ δεν ήταν σε φυσιολογική θέση.

Στα υπόλοιπα, υπήρχαν μικρά λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο, ενώ υπήρχαν και ένα-δύο λαθάκια από τον β’ βοηθό που δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα.

Βαθμολογία: 8,25

Αγώνας: Ατρόμητος-Λαμία 1-0, Διαιτητής: Ζαχαριάδης, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Στο 58’, δεν υπάρχει δεύτερη κίτρινη στον Δημούτσο. Ο διαιτητής ίσως μπερδεύτηκε από την πτώση του παίκτη του Ατρόμητου, με αποτέλεσμα να την βγάλει με ευκολία.

Γενικότερα, υπήρχαν λάθη στη διαχείριση του ματς».

Βαθμολογία: 8,10

Αγώνας: Ξάνθη-Παναιτωλικός 1-1, Διαιτητής: Κοτσάνης, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

Στο 41’, κακώς δόθηκε πέναλτι υπέρ της Ξάνθης, καθώς ο αμυντικός του Παναιτωλικού δεν έχει πρόθεση να χρησιμοποιήσει το χέρι, με τη μπάλα να χτυπάει πρώτα στο στήθος του, μετά στον ώμο και μετά στο χέρι. Παρόλο που ήταν κοντά, ο διαιτητής φαίνεται να ξεγελάστηκε».

Αγώνας: Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2, Διαιτητής: Λάμπρου, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

«Ορθώς ο διαιτητής απέβαλε τον Κάστρο στο 84’, καθώς έκανε δύο παραβάσεις για κίτρινη στην ίδια φάση.

Κατά τα άλλα, έκανε κάποια λάθη λόγω απειρίας, τα οποία πρέπει να διορθώσει, γιατί έδειξε ότι έχει καλά στοιχεία.

Πρώτον, όταν υπάρχει φυσική διακοπή για φάουλ ή κόρνερ, ο διαιτητής δεν μπορεί να σταματάει αρκετές φορές τη φάση για να κάνει παρατηρήσεις. Οι υποδείξεις γίνονται μία φορά και μετά σφυρίζει όποια παράβαση δει.

Δεύτερον, πρέπει να προσέξει τις θέσεις του στο γήπεδο και να μην τρέχει άσκοπα. Με αυτό τον τρόπο δεν δείχνεις ότι έχεις καλή φυσική κατάσταση».