Master REF: Τα δύο λάθη του Κόμινη που άναψαν φωτιά στη Λεωφόρο

Η λανθασμένη αποβολή του Ουάρντα στο 51’ και η έλλειψη ψυχραιμίας από τον Κομίνη στο 53’ προκάλεσαν εκνευρισμό και γενική σύρραξη στη Λεωφόρο.

Επιπλέον, σύμφωνα με τον κριτή του Master REF, Κώστα Ακρίδα, ο ρέφερι της ΕΠΣ Θεσπρωτίας κακώς έδειξε κόκκινη κάρτα στον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, ενώ άργησε υπερβολικά να αποφασίσει για την οριστική διακοπή της αναμέτρησης.

Αναλυτικά:

Αγώνας: Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-0 (διεκόπη στο 54’), Διαιτητής: Κομίνης, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

«Στο 4’ δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ για χέρι του Κουτρουμπή έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού.

Στο 9’ ο Μολίνς ξεκινάει από κανονική θέση πριν δώσει την πάσα στον Μπεργκ για το γκολ του Παναθηναϊκού.

Στο 20’ δεν υπάρχει καμία κόκκινη στον Βλαχοδήμο. Ο Ενρίκε έχει χάσει τη μπάλα και αρχίζει να πέφτει πριν τον βρει ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού λόγω της φόρας που είχε κατά την έξοδό του.

Επιπλέον, ο παίκτης του ΠΑΟΚ είναι σε πλάγια θέση για γκολ και κοντά του υπάρχουν αμυντικοί του Παναθηναϊκού, κάτι που σημαίνει ότι δεν είναι σε προφανή θέση για γκολ και ο Βλαχοδήμος έπρεπε να δει κίτρινη κάρτα.

Κατά την είσοδό του στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε από τις κινήσεις του ότι ήταν φοβισμένος. Δεν είχε την άνεση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 51’ κακώς ο Ουάρντα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δεν υπάρχει φάουλ στον Κλωναρίδη. Αντίθετα θα μπορούσε να δοθεί φάουλ κατά του Παναθηναϊκού.

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ έπρεπε να πάει στα αποδυτήρια και να μην μείνει στον αγωνιστικό χώρο. Η παρουσία του προκάλεσε ένταση και με χειρονομίες προκαλούσε τον κόσμο.

Στο 53’ όταν η μπάλα είναι στον αέρα έχουν γίνει τουλάχιστον πέντε με έξι επιθετικά φάουλ από τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Αν ο διαιτητής ήταν πιο ψύχραιμος θα τα είχε δει και δεν θα είχαμε τη γενική σύρραξη, στην οποία έπρεπε να αποβάλει τουλάχιστον τέσσερις ποδοσφαιριστές.

Τέλος, είναι απαράδεκτο ότι ο Κομίνης αποφάσισε μετά από δύο ώρες την οριστική διακοπή του αγώνα. Η καθυστέρηση δεν δικαιολογείται.

Οταν πληροφορήθηκε για τον τραυματισμό του Ιβιτς από αντικείμενο έπρεπε να αποφασίσει την οριστική διακοπή του ματς και μέσα σε δέκα λεπτά να κλείσει το φύλλο αγώνα».

Βαθμολογία: 5,00

Για όσα έγιναν στη Λεωφόρο ο κ. Ακρίδας προέβη στο εξής σχόλιο:

«Κύριοι της Κυβέρνησης, που έχετε την αποκλειστική ευθύνη, κλείστε το ελληνικό ποδόσφαιρο για πέντε χρόνια! Να γίνει ερασιτεχνικό και να αναγεννηθεί μέσα από τις στάχτες του με νόμους χωρίς παραθυράκια.

Εχει ανοίξει ο ασκός του Αιόλου. Είστε υποχρεωμένοι να κάνετε κάτι όσο είναι νωρίς για να μην έχουμε κι άλλα θύματα».

Αγώνας: ΑΕΚ-Πανιώνιος 0-1, Διαιτητής: Τζήλος, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

«Σε γενικές γραμμές ο διαιτητής ήταν καλός και έτρεχε το ματς. Στο 55’ η φάση του Πέκχαρτ ήταν πολύ δύσκολη. Δεν μπορούμε να πούμε ότι έκανε λάθος ο βοηθός, καθώς πρέπει να δούμε το replay για να φανεί ότι ο παίκτης της ΑΕΚ καλύπτεται.

Σε περίπτωση που η φάση συνεχιζόταν, υπήρξε πέναλτι του Γιαννιώτη στον επιθετικό της ΑΕΚ, ενώ ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου θα έπρεπε να δει την κόκκινη κάρτα”.