Mιντιούρης: “Στο δεύτερο ημίχρονο η καθυστέρηση από τους παίκτες του Παναιτωλικού ήταν πάνω από δέκα λεπτά”

Ο διαιτητής Γιάννης Παπαδόπουλος

Καλή έκρινε την διαιτησία του Γιάννη Παπαδόπουλου, στον αγώνα του Παναιτωλικού με τον Παναθηναϊκό, ο Ναούμ Μιντιούρης. Έλειψε η δύσκολη φάση, όποτε χρειάστηκε όμως πήρε σωστές αποφάσεις.

Aγώνας: Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-0 Διαιτητής: Παπαδόπουλος, Διαιτητής VAR: Ευαγγέλλου, Κριτής: Ναούμ Μιντιούρης

Στο 16′ σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Παναθηναϊκού, καθώς ο σκόρερ Μαουρίτσιο ήταν σε θέση οφσάιντ. Σωστή και άμεση η υπόδειξη από τον α’ βοηθό Δημητριάδη. Αδικαιολόγητη η καθυστέρηση του VAR σε μία καθαρή φάση. Πάνω από τρία λεπτά χρειάστηκαν για να επιβεβαιωθεί η υπόδειξη του βοηθού.

Στο 61′ υπάρχει περίπτωση οφσάιντ παίκτη του Παναθηναϊκού την οποία δεν υπέδειξε ο β’ βοηθός Σινιοράκης.

Στο 69′ σωστά ο α’ βοηθός Δημητριάδης σταμάτησε επίθεση του Παναιτωλικού, διότι μετά την απόκρουση του Διούδη σε σουτ του Τσιγγάρα, παίκτης των γηπεδούχων ήταν ακάλυπτος.

Στο 90+5′ σωστά ο διαιτητής καταλόγισε επιθετικό φάουλ του Μακέντα σε αμυντικό του Παναιτωλικού, καθώς ο παίκτης του Παναθηναϊκού χρησιμοποίησε το χέρι του και έσπρωξε τον αντίπαλό του. Η φάση στη συνέχεια ελέγχθηκε από το VAR, καθώς στην συνέχεια υπάρχει πιθανό πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, όμως η παράβαση του Μακέντα έχει προηγηθεί, επομένως η συνέχεια είναι ως μη γενόμενη.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του κύριου Παπαδόπουλου. Αδικαιολόγητα τα πέντε λεπτά καθυστέρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο η καθυστέρηση από τους παίκτες του Παναιτωλικού (αλλαγές και τραυματισμοί) ήταν πάνω από δέκα λεπτά.