Ο Ελ Καντουρί ζήτησε πέναλτι, ο Φωτιάς τον απέβαλλε μέσω VAR (vid)

Print Friendly, PDF & Email

Στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με τον Αστέρα Τρίπολης με το σκορ στο 0-0, ο Ελ Καντουρί μπήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και έπεσε στο έδαφος σε μία διεκδίκηση της μπάλας με τον Μπόρχα Φερνάντες.

Ο διαιτητής Φωτιάς δεν διαπίστωσε πως υπάρχει παράβαση πέναλτι, αντίθετα έδειξε παίζεται. Ο Σουάρεθ του Αστέρα Τρίπολης, που ήταν πάνω από τον πεσμένο Ελ Καντουρί, είπε στον παίκτη του ΠΑΟΚ να σηκωθεί και ο Μαροκινός αφού σηκώθηκε από το έδαφος απώθησε με το κεφάλι του τον αντίπαλό του.

Ο Φωτιάς είδε τη φάση και έδωσε αρχικά κίτρινη κάρτα στον άσο του ΠΑΟΚ, όμως ο VAR Κουμπαράκης πρότεινε στον διαιτητή να επανεξετάσει τη φάση στο VAR. Ο Φωτιάς μετά το on field review, επέμεινε ότι δεν υπάρχει πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ και άλλαξε την κίτρινη αποβάλλοντας τον παίκτη του ΠΑΟΚ με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 38ο λεπτό, πέντε δηλαδή λεπτά μετά την αψιμαχία.