Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας του – Μαίνεται η μάχη για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια – Ολα τα highlights

Τον 46ο τίτλο της ιστορίας του εξασφάλισε και μαθηματικά ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 3-1 επί του Παναθηναϊκού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ της SL1.

Οι «ερυθρόλευκοι», επτά αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, απέκτησαν προβάδισμα 22 βαθμών από τον δεύτερο Άρη, που ηττήθηκε εντός έδρας από την ΑΕΚ με 3-1 και έφτασαν έτσι στο ριπίτ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 31΄ με πέναλτι του Μακέντα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 45+3΄ με τον Χασάν κι έκανε το 2-1 και πάλι με γκολ του Αιγύπτιου επιθετικού στο 72΄, ενώ το 3-1 σημείωσε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρούμα.

6. Αστέρας Τρίπολης 29 44 30-30
* Ο πρωταθλητής βγαίνει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.** Η 2η και η 3η θέση βγάζουν στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Θα δώσει εισιτήριο και η 4η θέση για το Κόνφερενς Λιγκ, αν ο Κυπελλούχος τερματίσει στην πρώτη τριάδα. Πηγή: https://soccerplus.gr