Οι δύο περιπτώσεις που οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Βίντσιτς (vid)

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο ντέρμπι της Τούμπας. Η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές με τα γκολ του Σάκχοφ (18′) και του Γαλανόπουλου (50′), ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε ισάριθμες απαντήσεις με τους Κρέσπο (40′) και Βιεϊρίνια. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ενωση είναι στη δεύτερη θέση με 37 βαθμούς και ακολουθούν στην τρίτη ισόβαθμοι με 36 βαθμούς ΠΑΟΚ και Αρης. Στην κορυφή παραμένει ο Ολυμπιακός με 48 βαθμούς σε 18 αγώνες.

Κατά τη διάρκεια του ντέρμπι δύο φορές οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν στον Σλοβένο διαιτητή, Βίντσιτς για πέναλτι. Την πρώτη στο 56ο λεπτό όταν μετά από φάουλ του Βιεϊρίνια, ο Ινγκασον έπεσε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ έπειτα από μαρκάρισμα του Λιβάι Γκαρσία.

Δείτε ΕΔΩ την επίμαχη φάση

Η δεύτερη περίπτωση, που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, ήταν στο 76ο λεπτό όταν ο Ουάρντα έπεσε έπειτα από μαρκάρισμα του Ελντερ Λόπες. Μάλιστα στη συγκεκριμένη φάση ο Ουάρντα “έχασε” και το παπούτσι του με τον Αιγύπτιο να διαμαρτύρεται κρατώντας το στο χέρι.