Ποδοσφαιριστής επιτέθηκε στον πρόεδρο της ΕΠΣ Κέρκυρας

Print Friendly, PDF & Email

Σκηνές… απείρου κάλλους εκτυλίχθηκαν σήμερα Σάββατο (13/11) το απόγευμα, στο Επιχειρηματικό Κέντρο του Κανονιού (τέως ενωσιακό γήπεδο).

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του corfucorner.gr “Κατά τις 17:10, λίγα λεπτά μετά την λήξη του αγώνα της Α’ τοπικής Κατηγορίας μεταξύ ΑΕ Κανονιού – ΑΟ Κέρκυρα (0-1 το σκορ), δημιουργήθηκε ένταση, με τους προπονητές των δύο ομάδων, Φίλιππο Τάντη και Γιάννη Χονδρογιάννη, να λογομαχούν μεν, κάτι που όμως μπορεί να θεωρηθεί και ως φυσιολογικό φαινόμενο, δεδομένου ότι το ματς είχε πολλά νεύρα και η έκβασή του κρίθηκε με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τα… σπουδαία, έγιναν μερικά λεπτά αργότερα!

Στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΚ, λοιπόν, παραβρέθηκε και ο νεοεκλεγείς Πρόεδρος της Ένωσης, Γιάννης Βλαχόπουλος, προκειμένου να παρακολουθήσει το παιχνίδι, έχοντας μαζί του τον 13χρονο γιό του. Έπειτα από το σφύριγμα της λήξης, ο Δραγωτινιάτης παράγοντας διαπίστωσε πως στον χώρο των αποδυτηρίων γινόταν το… «μπάτε σκύλοι αλέστε»! Υπήρχαν πόρτες ανοιχτές και περιφέρονταν διάφορα άτομα, δίχως να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας.

Τότε, ο κ. Βλαχόπουλος αποφάσισε να πάει στον χώρο των αποδυτηρίων, προκειμένου να κάνει έλεγχο. Εκεί, συνάντησε τον ποδοσφαιριστή του ΑΟ Κέρκυρα, Σπύρο Ρέτση, τον επονομαζόμενο «Μποξέρ», ο οποίος ήταν με πολιτικά ρούχα. Ο ένας δεν αναγνώρισε τον άλλον και ανάμεσά τους φέρεται να αναπτύχθηκε ο εξής διάλογος:
Γ. Βλαχόπουλος: «Ποιος είστε κύριε;»
Σπ. Ρέτσης: «Είμαι οδηγός του λεωφορείου»
Γ. Βλαχόπουλος: «Και τι γυρεύετε εδώ; Περάστε έξω!».

Ο «Μποξέρ» προφανώς ενοχλήθηκε από το αυστηρό ύφος του Προέδρου της ΕΠΣ Κέρκυρας και -σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες- «του την έπεσε», αρπάζοντάς τον από το πέτο και σκίζοντας το φερμουάρ από το μπουφάν που φορούσε. Αμέσως, έσπευσαν ο παρατηρητής αγώνα, Ανδρέας Σουέρεφ, ο υπάλληλος του γηπέδου (και παλαίμαχος τερματοφύλακας), Γιάννης Ρέγγης και ο διαιτητής Κώστας Τόμπρος (είχε οριστεί να διευθύνει το ματς που ακολουθούσε, μεταξύ Ομόνοιας – ΠΑΟ Κορακιάνας), οι οποίοι «απελευθέρωσαν» τον Γιάννη Βλαχόπουλο (που είχε υποστεί σοκ) από τα χέρια του έμπειρου παίκτη.

Κάπου εκεί, το επεισόδιο έλαβε τέλος. Πλέον, της υπόθεσης θα επιληφθεί η Πειθαρχική Επιτροπή της Ένωσης, καθότι αναμένεται να κατατεθεί έγγραφη αναφορά από τον Πρόεδρο της διοργανώτριας αρχής. Εφόσον συμβεί κάτι τέτοιο, τότε ο Ρέτσης κινδυνεύει με «βαριά» τιμωρία.

• Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ”