Ποτέ στην ιστορία του ο Ολυμπιακός δεν κέρδισε αγώνα, που η νίκη του θα βόλευε τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ στο ντέρμπι της Λεωφόρου φάνηκε να παίζει το σύστημα «η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση». Μπορεί να μην κατάφερε κάτι ιδιαίτερο επιθετικά πέρα από τις δύο φάσεις που κατέληξαν στο αριστερό δοκάρι του Παναθηναϊκού, όμως απαγόρευσε στον Παναθηναϊκό, πέρα από μια κλασική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο να κάνει φάσεις.

Έτσι κράτησε το “τριφύλλι” για τρίτο σερί αγώνα, χωρίς να βρει γκολ κόντρα στην ΑΕΚ. Το “τριφύλλι” έχει έντονο επιθετικό πρόβλημα και αυτό δεν κρύβεται, όσο και να βαφτίζουν στον Παναθηναϊκό το κρέας ψάρι και να λένε τον αισθητά βελτιωμένο Ιωαννίδη, “Ολισαντέμπε”.

Από το ντέρμπι αυτό που ξεχώρισα ήταν οι στιγμές μετά τα δοκάρια της ΑΕΚ. Αυτές είναι φάσεις που τις περισσότερες φορές η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και αμέσως μετά χτυπάει στην πλάτη του αντίπαλου τερματοφύλακα που έχει πέσει για να διώξει την μπάλα και καταλήγει στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός σε ένα συνδυασμό ικανότητας του απίστευτα σταθερού Μπρινιόλι καθώς και τύχης, κατάφερε η στατιστική να γράψει απλά δύο δοκάρια χωρίς να υπάρχουν περαιτέρω συνέπειες.

Το θέμα είναι ότι 0-0 έληξε το ντέρμπι της “Λεωφόρου”. Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του τρεις αγώνες. Ο πρώτος είναι με τον ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο, ο δεύτερος με τον Ολυμπιακό στο άδειο “Καραϊσκάκης” και ο τρίτος είναι πάλι εντός έδρας κόντρα στον Άρη.

Ο αγώνας Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ, έχει διεξαχθεί στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο δυο ακόμα φορές στη “Λεωφόρο” για την κανονική σεζόν του πρωταθλήματος και για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Ο αγώνας Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα έληξε 0-3, ενώ για το κύπελλο 1-1.

Το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος έληξε 0-0, ενώ το Παναθηναϊκός – Άρης έληξε 1-0, έπειτα από γκολ του Σπόραρ στις καθυστερήσεις.

Εν ολίγοις, ο Παναθηναϊκός έχει τρεις αγώνες μπροστά του, εκ των οποίων σε κανένα από αυτούς εντός της σεζόν, δεν βρέθηκε μπροστά στο σκορ με την συμπλήρωση του 90λεπτου.

Ένα άλλο στατιστικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί εύκολα να υπερασπιστεί την έδρα του.

Σε τρεις, εντός έδρας αγώνες στα play off, έχει κερδίσει μόνο τον ένα, ενώ σε κανένα από τους τρεις εντός έδρας αγώνες, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο, αν αυτό λέει κάτι…

Αντίθετα η ΑΕΚ έχει τρεις αγώνες μπροστά της, με τον Ολυμπιακό στην έδρα της, τον Άρη εκτός έδρας και τον Βόλο εντός. Οι δυο πρώτοι, θεωρητικά δύσκολοι αγώνες, είναι παιχνίδια που τα έχει κερδίσει. Τον Ολυμπιακό τον κέρδισε 3-0 στην ΟΠΑΠ Αρένα για τον θεσμό του κυπέλλου, ωστόσο ηττήθηκε 1-3 στον εντός έδρας αγώνα για το πρωτάθλημα έπειτα από ένα αυτογκόλ, ενώ τον Άρη τον νίκησε 0-2 μέσα στο Χαριλάου στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Επί της ουσίας από αυτούς τους αγώνες, η ΑΕΚ μόνο έναν δεν έχει κερδίσει. Τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Βόλο, από τον οποίο έχασε 0-1 για το πρωτάθλημα την δεύτερη αγωνιστική και είχε πραγματοποιηθεί στο γήπεδο της Ριζούπολης. Όμως αυτός ο αγώνας, δεν θα έχει καμία σχέση με εκείνον, καθώς ο Βόλος, δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που ήταν τότε. Καθώς μετά το βαθμό της ισοπαλίας που πήρε μέσα στη “Λεωφόρο” για τα play off, κατέρρευσε. Επομένως η ΑΕΚ έχει περισσότερες πιθανότητες να κόψει πρώτη το νήμα στα play off, παρά το 0-0 στη “Λεωφόρο”.

Όμως δεν είναι μόνο αυτό. Είναι κάτι ακόμα πιο «βαθύ». Ο Παναθηναϊκός την Τετάρτη θέλει ισοπαλία ή ήττα της ΑΕΚ στον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό, έτσι ώστε είτε σε περίπτωση νίκης του στον δύσκολο εντός έδρας αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ να αποκτήσει ξανά ένα βαθμολογικό μαξιλαράκι ασφαλείας (όπως αυτό που είχε πριν την εντός έδρας ισοπαλία με τον Βόλο), είτε σε περίπτωση νέας εντός έδρας γκέλας στον αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ, να παραμείνει πρώτος στην βαθμολογία. Ιστορικά όμως, καθαρά ιστορικά, ποτέ ο Ολυμπιακός σε αγώνα που η νίκη του, θα ευνοούσε τον Παναθηναϊκό να κατακτήσει το πρωτάθλημα, δεν έφυγε ποτέ νικητής. Λέτε αυτό να αλλάξει πρώτη φορά την Τετάρτη;