Πρώτη νίκη στα play-offs με Πρίγιοβιτς για τον ΠΑΟΚ, 1-0 τον Πανιώνιο

Την πρώτη του νίκη στη διαδικασία των play-offs πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς χάρη σε γκολ του Πρίγιοβιτς στο 75’ επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε τα ηνία του αγώνα, όμως αδυνατούσε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους.

Μάλιστα, σε έναν κακό πρώτο ημίωρο, οι «κυανέρυθροι» ήταν αυτοί που είχαν τις δύο καλύτερες φάσεις με τα σουτ των Μασούρα (25’) και Σιώπη (30’).

Βέβαια, το πρώτο 45λεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να αγγίζουν το γκολ στο 44’, όμως ο Μπίσεσβαρ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κάμπος δεν σημάδεψε σωστά με το κεφάλι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέλκα να σταματάει στη συμβολή των δοκών του Γιαννιώτη.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το τέρμα που θα τους έδινε προβάδισμα για τη νίκη, η αποβολή του Μασούντ στο 68’ με δεύτερη κίτρινη για πάτημα στον Μαλεζά έκανε τη ζωή τους πιο εύκολη, με τον Πρίγιοβιτς να λύνει τον «γρίφο» στο 75’, δεκατέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς.

Οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως ο Γιαννιώτης σταμάτησε τις προσπάθειες των Μπίσεσβαρ (80’) και Πρίγιοβιτς (89’).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ιβιτς): Γλύκος, Λέοβατς (46’ Κίτσιου), Μάτος, Πούγγουρας Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Κάμπος (87′ Κουλούρης), Αθανασιάδης (62’ Πρίγιοβιτς).

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Αντωνιάδης, Οικονόμου, Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (46’ Ταπόκο), Μασούρας, Μασούντ, Καθάριος (66’ Σαββίδης), Μπεν (85′ Βουκελάτος).