Αρχική Διαιτησία Τα δύο πέναλτι και το γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ στο Βόλος...

Τα δύο πέναλτι και το γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ στο Βόλος – Παναιτωλικός (vid/pics)

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Βόλος – Παναιτωλικός, Τάσος Σιδηρόπουλος, αλλά και ο VAR Γκορτσίλας είχαν αρκετές φάσεις όπου χρειάστηκε να πάρουν σημαντικές αποφάσεις.

Αρχικά στο 13ο λεπτό, ο Ο Βόλος κέρδισε πέναλτι όταν ο Νίνης σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ταχάρ. Σε πρώτο χρόνο, ο Σιδηρόπουλος έδωσε φάουλ, αφού νόμιζε πως η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Τότε επενέβη ο VAR Γκορτσίλας και με On field review, δόθηκε το πέναλτι, με το οποίο ο Βόλος έκανε το 2-0.

Στο 34′ έκανε για δεύτερη φορά On field review ο Σιδηρόπουλος, αφού ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τον Παναιτωλικό, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Περέα. Σε πρώτο χρόνο δεν δόθηκε παράβαση, όμως μέσω του VAR έδειξε την άσπρη βούλα και ο Παναιτωλικός μείωσε σε 2-1.

Τέλος, στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντίαζ του Παναιτωλικού μείωσε σε 3-2, με το γκολ να ακυρώνεται από τον α’ βοηθό Δημητριάδη, καθώς ο Τσότσαλιτς που πήρε την πρώτη κεφαλιά ήταν εκτεθειμένος, με τη φάση να ελέγχεται από τον VAR Γκορτσίλα.