Το “τρελό” φινάλε με τον Γκορτσίλα να δίνει πέναλτι με VAR υπέρ της ΑΕΛ και την ΑΕΚ να βάζει γκολ στην αντεπίθεση (vid)!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, σε ένα από τα πιο δραματικά ματς του φετινού πρωταθλήματος στη SL1. Με αυτή τη νίκη η Ενωση έφτασε τους 43 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση μαζί με ΠΑΟΚ και Αρη.

Η εξέλιξη του ματς ήταν συναρπαστική με την ΑΕΛ να ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ βρέθηκε κάτω με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με γκολ του Αλμπάνη στο 90′, ωστόσο οι συγκινήσεις δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 92ο λεπτό σε ένα γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα βρήκε στο Λιβάι Γκαρσία. Οι παίκτες της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως ο Γκορτσίλας σε κανονική ροή έδειξε παίζεται.

Τελικά, επενέβη ο VAR Ευαγγέλου και συνέστησε στον διαιτητή on field review. Ο Γκορτσίλας επανεξετάζοντας τη φάση έκρινε πως υπάρχει πέναλτι για χέρι του Λιβάι Γκαρσία. Ο Μουκαντζό ανέλαβε την εκτέλεση στο 96ο λεπτό, αλλά απέτυχε να ισοφαρίσει σε 3-3. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Αθανασιάδης έκανε την απόκρουση του αγώνα και μάλιστα στη συνέχεια της φάσης, η Ενωση σημείωσε και τέταρτο γκολ στην αντεπίθεση.

Δείτε το δραματικό φινάλε του αγώνα και την υπόδειξη πέναλτι μέσω VAR μετά το 2:50 του βίντεο