Αρχική Διαιτησία Το “τρελό” φινάλε με τον Γκορτσίλα να δίνει πέναλτι με VAR υπέρ...

Το “τρελό” φινάλε με τον Γκορτσίλα να δίνει πέναλτι με VAR υπέρ της ΑΕΛ και την ΑΕΚ να βάζει γκολ στην αντεπίθεση (vid)!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, σε ένα από τα πιο δραματικά ματς του φετινού πρωταθλήματος στη SL1. Με αυτή τη νίκη η Ενωση έφτασε τους 43 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση μαζί με ΠΑΟΚ και Αρη.

Η εξέλιξη του ματς ήταν συναρπαστική με την ΑΕΛ να ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ βρέθηκε κάτω με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με γκολ του Αλμπάνη στο 90′, ωστόσο οι συγκινήσεις δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 92ο λεπτό σε ένα γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα βρήκε στο Λιβάι Γκαρσία. Οι παίκτες της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως ο Γκορτσίλας σε κανονική ροή έδειξε παίζεται.

Τελικά, επενέβη ο VAR Ευαγγέλου και συνέστησε στον διαιτητή on field review. Ο Γκορτσίλας επανεξετάζοντας τη φάση έκρινε πως υπάρχει πέναλτι για χέρι του Λιβάι Γκαρσία. Ο Μουκαντζό ανέλαβε την εκτέλεση στο 96ο λεπτό, αλλά απέτυχε να ισοφαρίσει σε 3-3. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Αθανασιάδης έκανε την απόκρουση του αγώνα και μάλιστα στη συνέχεια της φάσης, η Ενωση σημείωσε και τέταρτο γκολ στην αντεπίθεση.

Δείτε το δραματικό φινάλε του αγώνα και την υπόδειξη πέναλτι μέσω VAR μετά το 2:50 του βίντεο