Το πέναλτι που έδωσε ο Διαμαντόπουλος υπέρ του Ολυμπιακού, το ακυρωθέν γκολ του Ελ Αραμπί και οι φωνές του ΠΑΣ στο 1-0 (vid)

Ο Ολυμπιακός λύγισε την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα με γκολ (1-0) του Χασάν στο 94ο λεπτό. Χάρη σε αυτή τη νίκη οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν τους 45 βαθμούς με 14 νίκες και τρεις ισοπαλίες σε 17 αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι μετά τη λήξη του αγώνα διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή Διαμαντόπουλο για το φάουλ που υπέδειξε στο 93′ υπέρ του Ολυμπιακού και από το οποίο προήλθε το γκολ των γηπεδούχων. Ο διαιτητής έκρινε ότι ο Κάργας μάρκαρε αντικανονικά τον Καμαρά και ενώ αρχικά άφησε πλεονέκτημα, βλέποντας ότι ο παίκτης του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να σεντράρει γύρισε τη φάση πίσω και υπέδειξε φάουλ.

Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 17ο λεπτό ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ Γιάννινα προλαβαίνοντας στην έξοδο τον τερματοφύλακα Χουτεσιώτη. Ο Διαμαντόπουλος ωστόσο υπέδειξε πέναλτι κρίνοντας ως αντικανονική την ενέργεια του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο οποίος πάντως απέκρουσε την εκτέλεση του Βαλμπουενά.

Στο 53ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί σκόραρε όμως ο βοηθός διαιτητή σήκωσε οφσάιντ και ο Διαμαντόπουλος ακύρωσε το γκολ. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR με την τεχνολογία γραμμής, η οποία επιβεβαίωσε την απόφαση της διαιτητικής ομάδας.

Μπορείτε να δείτε κι ΕΔΩ όλες τις επίμαχες φάσεις και τα στιγμιότυπα.