Το πέναλτι που έδωσε ο Τρεϊμάνις υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα με χρήση VAR (vid)

ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εύστοχο πέναλτι του Εραμούσπε.

Ο Τρεϊμάνις δεν υπέδειξε την παράβαση σε κανονική ροή, ωστόσο ο VAR Στεφάνσκι (Πολωνία) συμβούλευσε τον Λετονό διαιτητή να επανεξετάσει τη φάση στο βίντεο. Ο Τρεϊμάνις αφού έκανε την ανασκόπηση, αποφάσισε τελικά να υποδείξει πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ για χέρι του Μπα ύστερα από σουτ του Φάμπρι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εραμούσπε και ευστόχησε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με ψαλιδάκι του Χασάν και έτσι οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο Καραϊσκάκη.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα – Η επίμαχη φάση μετά το 1:09