Το πέναλτι που έδωσε ο Τζοβάρας υπέρ του Αστέρα στην Τούμπα και η επανάληψη που υπέδειξε ο VAR Σκουλάς (vid)

Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης, ο Τζοβάρας υπέδειξε πέναλτι υπέρ των Αρκάδων για μαρκάρισμα του Σβαμπ πάνω στον Γκόμεθ.

Ο Γκόμεθ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε. Ο VAR Σκουλάς όμως ενημέρωσε τον Τζοβάρα, ότι ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είχε κινηθεί και με τα δύο πόδια εκτός γραμμής πριν σουτάρει ο παίκτης του Αστέρα, με συνέπεια ο ρέφερι της ΕΠΣ Φθιώτιδας να διατάξει επανάληψη. Με τη δεύτερη προσπάθεια, ο Γκόμεθ νίκησε τον Πασχαλάκη και έγραψε το 1-0.

Δείτε τη φάση ΕΔΩ

Το πέναλτι που έδωσε ο Τζοβάρας υπέρ του Βόλου – Προκρίθηκε η ΑΕΚ στα ημιτελικά πάρα την ήττα της (vid)

Η ΑΕΚ μπορεί να ηττήθηκε με 1-0 από τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ωστόσο σε συνδυασμό με το 4-2 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ, έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Δουβίκας στο 36ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι. Το πέναλτι υπέδειξε σε κανονική ροή αγώνα ο Τζοβάρας για μαρκάρισμα του Τσιντώντα πάνω στον Νίνη. Με την απόφαση του Τζοβάρα συντάχθηκε και VAR Ευαγγέλου.

Δείτε στο βίντεο τα στιγμιότυπα του αγώνα και την επίμαχη φάση στο 1:10