Η κρίσιμη απόφαση του Ευαγγέλου που έκρινε το μπαράζ και κράτησε τον Παναιτωλικό στη SL1 (vid)

Print Friendly, PDF & Email

Ο Παναιτωλικός κέρδισε με 1-0 την Ξάνθη στο Αγρίνιο και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα στα Πηγάδια, διατηρήθηκε στη Super League 1, χάρη στο εκτός εκτός έδρας γκολ που είχε πετύχει. Αντίθετα, η Ξάνθη θα παραμείνει στη SL2 για δεύτερη διαδοχική σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν δραματικό με τον Παναιτωλικό να βρίσκει τελικά το νικητήριο γκολ με πέναλτι του Βέργου στο 83′. Την εσχάτη των ποινών την υπέδειξε ο διαιτητής Ευαγγέλου για χέρι του Θανάση Παπάζογλου. Η φάση εξετάστηκε και από τον VAR Σκουλά, ο οποίος συμφώνησε με την υπόδειξη του ρέφερι.

Το φινάλε ήταν δραματικό, επικράτησε ένταση μεταξύ των πάγκων, ενώ ο Ευαγγέλου κράτησε οχτώ λεπτά καθυστερήσεων (!) λόγω των πολλών διακοπών που είχε το ματς.