Το πέναλτι που υπέδειξε μέσω VAR ο Κομίνης – Εξαλλος ο Δώνης

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Βαλμπουενά έπεσε στο έδαφος έπειτα από μαρκάρισμα του Ανουάρ. Αρχικά ο Κομίνης υπέδειξε φάουλ εκτός περιοχής υπέρ του Ολυμπιακού, ωστόσο έπειτα από παρέμβαση του διαιτητή VAR, Σκουλά, ο Κομίνης επανεξέτασε τη φάση μόνος του στο βίντεο και άλλαξε την αρχική του απόφαση δίνοντας πέναλτι υπέρ των “ερυθρόλευκων”.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιώργος Δώνης, ήταν έξαλλος με την υπόδειξη του Κομίνη, πλησίασε το VAR και ζήτησε από τον διαιτητή να ξαναδεί τη φάση. Ο Κομίνης κοντοστάθηκε, πήγε να γυρίσει πίσω για να δει εκ νέου τη φάση και τελικά αποφάσισε να βγάλει κίτρινη κάρτα στον Δώνη για διαμαρτυρία.

Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Βαλμπουενά, με τον Διούδη να αποκρούει και να κρατάει το 0-0.