Καραπαπάς: “Ο βαθμολογικός πίνακας παραμένει αλλοιωμένος”

Η Επιτροπή Διαιτησίας της UEFA, ξεκαθάρισε ότι το χέρι του Κουκουρέγια στον αγώνα απέναντι της Ισπανίας με τη Γερμανία στους προημιτελικούς του Euro 2024, έπρεπε να είχε καταλογιστεί ως πέναλτι.

Συγκεκριμένα, η UEFA ανέφερε ότι η απόφαση του Άγγλου διαιτητή, Άντονι Τέιλορ, στο Euro, να μην καταλογίσει πέναλτι στο χέρι του Κουκουρέγια κατά τη διάρκεια της παράτασης, στο 107ο λεπτό και με το σκορ στο 2-1, ήταν εσφαλμένη.

Αυτή η εξέλιξη αναζωπύρωσε τη συζήτηση και για τη φάση του χεριού του Αρόλντ Μουκουντί στον αγώνα της ΑΕΚ με τον Λεβαδειακό, στο πλαίσιο της Stoiximan Super League.

Ο Κώστας Καραπαπάς, μέσω ανάρτησής του, αναφέρθηκε στην εξέλιξη αυτή, ζητώντας από τους ειδικούς της ελληνικής διαιτησίας να ζητήσουν συγγνώμη για την περίπτωση του Μουκουντί, επισημαίνοντας μάλιστα ότι οι βαθμολογίες των ομάδων έχουν επηρεαστεί αρνητικά από τέτοιου είδους αποφάσεις.”