Oι πέντε περιπτώσεις που το VAR έσωσε τους διαιτητές και η δικαίωση του Κούγια!

Το VAR στη τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος απέδειξε τη χρησιμότητά του, αφού πέντε περιπτώσεις γκολ είτε λανθασμένα θα ακυρώνονταν, είτε λανθασμένα θα μέτραγαν και ειδικά στον αγώνα Ατρόμητος – ΠΑΟΚ, θα μπορούσε να γίνει λόγο ακόμα και για «αλλοίωση αποτελέσματος».

Oι πέντε περιπτώσεις που η χρήση του VAR έσωσε τους διαιτητές και το «κύρος» των αγώνων, είναι:

1.Η κατακύρωση του πρώτου γκολ του Βέλλιου, στον αγώνα Ατρόμητος – ΠΑΟΚ. Είχε προηγηθεί λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ από το β’ βοηθό.

2. Η ακύρωση του γκολ του Βαρέλα στον ίδιο αγώνα. Λανθασμένο ο βοηθός δεν είχε υποδείξει οφσάιντ.

3. Η κατακύρωση του γκολ του Αστέρα στον αγώνα με την Ξάνθη. Είχε προηγηθεί λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ από το β’ βοηθό.

4. Η κατακύρωση του πρώτου γκολ της ΑΕΚ (Βράνιες) στον αγώνα με τη Λαμία. Είχε προηγηθεί λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ από το β’ βοηθό.

5. Η ακύρωση του γκολ του Παναθηναϊκού (Περέα) στον αγώνα με τον Άρη. Μέσω VAR o διαιτητής διαπίστωσε ότι είχε προηγηθεί εκτός φάσης χτύπημα του Μακέντα σε αντίπαλο παίχτη και τον τιμώρησε (τον Μακέντα) με κίτρινη κάρτα.

Όσον αφορά τις διαμαρτυρίες του Αλ. Κούγια για την αποβολή του Ζίφκοβις, ο Ηρ. Τσίκινης τον “δικαιώνει”, αφού θεωρεί ότι κακώς ο παίχτης της ΑΕΛ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Αναλυτικά η κριτική των διαιτησιών στους αγώνες της 3ης ημέρας της Super League 1.

Αγώνας: Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 2-3, Διαιτητής: Τζοβάρας, Διαιτητής VAR: Ευαγγέλου, Κριτής: Ακρίδας

Στο 3ο λεπτό σωστά ακυρώθηκε η φάση, σφύριξε έγκυρα ο διαιτητής πριν ο παίκτης του Ατρόμητου σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα, υπήρξε επιθετικό φάουλ του Καχίλα ο οποίος στηρίχθηκε πάνω στον παίκτη του ΠΑΟΚ.
Στο 17ο λεπτό οριακή φάση αλλά σωστά μέτρησε το γκολ του ΠΑΟΚ καθώς δεν υπάρχει οφσάιντ.
Στο 19ο λεπτό ο ατρόμητος ζήτησε πέναλτι σε ένα τράβηγμα του Κρέσπο στον Ρισβάνη άλλα δεν υπάρχει επαφή.
Στο 46’ ο Ατρόμητος έβαλε γκολ ο βοηθός Καλύβας σήκωσε την σημαία λάθος. Σωστά μέτρησε το γκολ με την χρήση του VAR. Δεν υπήρχε κανένα οφσάιντ.
Στο 87’ βάζει γκολ ο ΠΑΟΚ, ο βοηθός Κάλυβας το μετράει, ο VAR έστειλε τον διαιτητή στην οθόνη να εξετάσει τη φάση και ο διαιτητής σωστά το ακύρωσε καθώς υπήρχε οφσάιντ. Σωστή δουλειά από το VAR και σωστή επιλογή από τον διαιτητή.
Στο 92’ κανονικό το γκολ του ΠΑΟΚ δεν υπάρχει καμία περίπτωση οφσάιντ.

Βαθμολογια: 8.20

Αγώνας: ΟΦΗ- Παναιτωλικός 3-1, Διαιτητής: Καραντώνης, Διαιτητής VAR: Σέζος, Κριτής: Τσίκινης

Στο 29ο λεπτό σωστά δίνει την κόκκινη κάρτα στο παίκτη του Παναιτωλικού, Μιμίτο. Τέτοια μαρκαρίσματα πρέπει να τιμωρούνται με κόκκινη κάρτα.
Στο 40΄ δεν δεν καταλογίζεται πέναλτι σε επαφή του Μάνου με έναν αμυντικό του Παναιτωλικου.
Στο 82ο λεπτό δίνεται λάθος οφσάιντ από τον β’ βοηθό Τζιουβάρα.  Στην επίθεση του ΟΦΗ ο παίκτης καλύπτεται καθαρά.
Είχαμε μια καλή διαιτησία στην αναμέτρηση.

Βαθμολογία: 8.40

Αγώνας: Ολυμπιακός- Βόλος ΝΠΣ 5-0, Διαιτητής: Φωτιάδης, Διαιτητής VAR: Σιδηρόπουλος, Κριτής: Τσίκινης

Σ’ ένα παιχνίδι με σκορ 5-0 δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια αμφισβήτηση ως προς τις διαιτητικές αποφάσεις. Ο διαιτητής στην αρχή ήταν λίγο τρακαρισμένος στην συνεχεία το απέβαλλε και έτρεξε το παιχνίδι. Ήταν κοντά στις φάσεις και είχε άριστη συνεργασία με τους βοηθούς.
Όσον άφορα στο μπέρδεμα με τις δύο κίτρινες κάρτες του Ομάρ ο διαιτητής δεν είχε καμιά συμμετοχή σε αυτό. Ο διαιτητής δίνει ξεκάθαρα κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Βόλου, Μουνίθ, στο 41′ για διαμαρτυρία, τον οποίο δείχνει κι όλας και όχι στον Ομάρ. Το λάθος ήταν στατιστικό της NOVA.
Το πέναλτι στο τέλος είναι σωστό. Υπάρχει κράτημα του Λύρατζη στον Ποντένσε, δεν υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό.
Άρα σε γενική άποψη είχαμε μια καλή διαιτησία που δεν είχε συμμετοχή στο αποτέλεσμα.

Βαθμολογία 8.35

Αγώνας: Ξάνθη- Αστέρας Τρίπολης 2-1, Διαιτητής: Τσαμούρης, Διαιτητής VAR: Κομίνης, Κριτής: Ακρίδας

Λάθος υπόδειξη από τον β’ βοηθό Φίλο στην φάση του γκολ του Αστέρα Τρίπολης στο 57ο λεπτό όπου σήκωσε την σημαία και καταλόγισε οφσάιντ. Σωστά ενήργησε ο διαιτητής στην συγκεκριμένη περίπτωση και συμβουλεύτηκε το VAR και κατακύρωσε το γκολ. O διαιτητής ήταν βαρύς έκανε αρκετά λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο και δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση τον περσινό Τσαμούρη.

Βαθμολογία 8.00

Αγώνας: Πανιώνιος-ΑΕΛ 1-0, Διαιτητής: Παπαδόπουλος, Διαιτητής VAR: Διαμαντόπουλος, Κριτής: Τσίκινης

Σε γενικές γραμμές καλή διαιτησία του Παπαδόπουλου, ήταν κοντά στις φάσεις σε όλο το παιχνίδι έχοντας κάποια λάθη στο πειθαρχικό κομμάτι του παιχνιδιού, κάποια φάουλ που ήταν τα σφύριζε ενώ κάποια άλλα όχι.
Το πιο μεγάλο λάθος του παιχνιδιού ήταν στην φάση της αποβολής του παίκτη της ΑΕΛ στο 77ο λεπτό, όπου ο Ζίβκοβιτς με προβολή παίρνει την μπάλα και όχι τα ποδιά του παίκτη για να δοθεί φάουλ. Σε αυτή την φάση κάνει λάθος και ο α’ βοηθός Νικολαίδης ο οποίος υπέδειξε την παράβαση.

Αγώνας: ΑΕΚ- Λαμία 2-0, Διαιτητής: Μανούχος, Διαιτητής VAR: Τζήλος, Κριτής: Ακρίδας

Στο 13ο λεπτό έγινε μια φάση την οποία πολύ είπαν ότι δεν ήταν στο πρωτόκολλο να πάει στο VAR, όμως ο VAR σωστά έστειλε τον διαιτητή στο VAR να ελέγξει αν υπάρχει πειθαρχικός έλεγχος και κόκκινη κάρτα στο μαρκάρισμα του Βράνιες. Όμως ο διαιτητής διέγνωσε λάθος την φάση στο VAR και έδωσε την κίτρινη κάρτα στον Βράνιες, ενώ έπρεπε να δείξει την κόκκινη.
Στο 18ο λεπτό δεν υπάρχει καν επαφή στον Ζεράλδες στο πέναλτι που ζήτησε η ΑΕΚ.
Στο 42′ σωστά μέτρησε  το γκολ της ΑΕΚ. Ο β΄ βοηθός Πάγκαλος έδειξε λάθος οφσάιντ στην συγκεκριμένη φάση, ο διαιτητής σωστά χρησιμοποίησε το VAR και κατακύρωσε το γκολ. Αρκετά λάθη στο πειθαρχικό έλεγχο από τον διαιτητή και είχαμε ένα πολύ σοβαρό λάθος από τον β’ βοηθό.

Βαθμολογία: 7.90

Αγώνας: Άρης-ΠΑΟ 4-0, Διαιτητής: Φωτιάς, Διαιτητής VAR: Παπαπέτρου, Κριτής: Τσίκινης

Είχαμε μια πάρα πολύ καλή διαιτησία. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν λίγα σφυρίγματα, ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί, το ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο που είχαμε τα περισσότερα γκολ και τις φάσεις. Πολύ καλή και οι βοηθοί με άριστη συνεργασία τους στον αγώνα. Ο πειθαρχικός έλεγχος ήταν άριστος και υπήρξε άριστη συνεργασία του VAR με τον διαιτητή. Αποκορύφωμα της άριστης συνεργασίας ήταν το ακυρωθέν γκολ του Παναθηναϊκού όπου σε μια φάση στην πλάτη του διαιτητή εντοπίζεται από το VAR το χτύπημα του Μακέντα στον Σάσα εκτός φάσης. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Παναθηναϊκού για φαουλ και δόθηκε κίτρινη κάρτα.
Διαιτησία ευρωπαϊκού επίπεδου που δείχνει ότι η ΚΕΔ έχει διαιτητές για να βασιστεί στα ντέρμπι. Διαιτησία με προσωπικότητα και ηρεμία.
Το VAR άψογο και σε συνεργασία και σε αποτέλεσμα.