Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρ.: Τα δύο πέναλτι που έδωσε ο Γκορτσίλας στη Λεωφόρο (videos)

Print Friendly, PDF & Email

Ο Παναθηναϊκός έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να βγει στην Ευρώπη μένοντας στο 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστική των πλέι οφ. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, οι “πράσινοι” απάντησαν ισάριθμες, πίεσαν για την ανατροπή, είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή.

Στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκορτσίλας υπέδειξε πέναλτι υπέρ των Αρκάδων δεν μαρκάρισμα του Πούγγουρα στον Μπαράλες. Ο VAR Ευαγγέλου κάλεσε τον Γκορτσίλα για on field review, ωστόσο ο Μακεδόνας ρέφερι επέμεινε στην αρχική του απόφαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες και έγραψε το 1-2 για τον Αστέρα στο 42′.

Δείτε τη φάση ΕΔΩ

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης σε ένα γέμισμα στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης, ο Σουάρεθ μονομάχησε με τον Μακέντα και απομάκρυνε την μπάλα. Ο Γκορτσίλας δεν υπέδειξε κάτι σε κανονική ροή αγώνα, ωστόσο ο VAR Ευαγγέλου κάλεσε τον διαιτητή να κάνει on field review. Ο Γκορτσίλας βλέποντας ξανά τη φάση στο βίντεο υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού για χέρι του Σουάρεθ. Το πέναλτι μετέτρεψε το γκολ ο Χατζηγιοβάνης στο 53′ κάνοντας έτσι το 2-2.