Παναθηναϊκός Vs AEK: Οι εκνευριστικές συμπτώσεις και η σημασία του δευτέρου ημιχρόνου

Ένας αγώνας τυπικού χαρακτήρα (αν θέλεις να διεκδικείς το πρωτάθλημα), ήταν ο εντός έδρας του Παναθηναϊκού με αντίπαλο τον Λεβαδειακό. Νίκησε με 1-0 κάνοντας οικονομία δυνάμεων, ενώ οι παίκτες δεν «σκύλιασαν» να βάλουν τρία ή τέσσερα γκολ ώστε να δώσουν περισσότερη έμφαση στην κατάκτηση της νίκης και στην διατήρηση του Παναθηναϊκού στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Προτίμησαν να ολοκληρωθεί αυτό το παιχνίδι διεκπεραιωτικά και να μάθουν απόψε το βράδυ αν θα είναι μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας ή αν θα έχουν και συγκάτοικο (δηλαδή τον ΠΑΟΚ). Και όλα αυτά γιατί ξέρουν πως αν την προσεχή Κυριακή χάσουν από την ΑΕΚ, η νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό δεν θα έχει κανένα αντίκρισμα.

Στα αποδυτήρια του Παναθηναϊκού δεν συζητούν επικοινωνιακές μεταγραφές άλλων ομάδων, αλλά το τι κάνουν οι ίδιοι και το τι πρέπει να κάνουν για να παραμείνουν εκεί που βρίσκονται τώρα, δηλαδή στην κορυφή. Και ο φετινός Παναθηναϊκός έχει ένα περίεργο σερί που πρέπει να σταματήσει αρχής γενομένης από το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ. Μια ΑΕΚ που μετά από την εντός έδρας γκέλα της κόντρα στον Βόλο, βλέπει τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο σαν μονόδρομο για να περάσει τους πράσινους στην βαθμολογία (στην ισοβαθμία) και έτσι να ρεφάρει αυτό το κακό αποτέλεσμα.

Ποιο είναι όμως αυτό το περίεργο σερί; Ο Παναθηναϊκός φέτος έχει δώσει 10 αγώνες, οι μισοί είναι φιλικοί και οι άλλοι μισοί επίσημοι, δυο εκ των οποίων αφορούσαν την έξοδο του στην Ευρώπη μετά από αρκετά χρόνια ξηρασίας. Αξίζει να δούμε τα αποτελέσματα όλων αυτών των 10 αγώνων, αν βγάλουμε από αυτές τις αναμετρήσεις τα πρώτα ημίχρονα.

Ακολουθούν οι φετινοί αγώνες του Παναθηναϊκού. Σε παρένθεση το αποτέλεσμα αγώνα. Εκτός παρένθεσης το αποτέλεσμα του δευτέρου ημιχρόνου:

Παναθηναϊκός – Γουότφορντ 0-0    (0-0)

Παναθηναϊκός – Λεχβίγια 0-0           (1-0)

Λεβερκούζεν – Παναθηναϊκός 0-0    (0-0)

Παναθηναϊκός – Βόλος 0-0                 (0-0)

Παναθηναϊκός – Φόλενταμ 1-1          (2-1)

Σλάβια Πράγας – Παναθηναϊκός 1-0  (2-0)

Παναθηναϊκός – Σλάβια Πράγας 0-1   (1-1)

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 0-0                 (1-0)

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 0-0                      (0-2)

Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 0-0        (1-0)

Δηλαδή σε 10 αγώνες, στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο μεμονομένα, δεν έχει κερδίσει ούτε μια φορά και έχει πετύχει μόλις ένα γκολ και αυτό με τον Καρλίτος, παίκτη που δεν βρίσκεται πλέον στο δυναμικό του. Αντίθετα αν απομονώσουμε μόνο τα πρώτα ημίχρονα από τους 10 αγώνες, έχει κερδίσει τους έξι.

Και όλα αυτά με την ΑΕΚ παίζουν ακόμα μεγαλύτερο ρόλο αν θυμηθούμε την «τύχη» που χαρακτηρίζει την Ένωση στα τελευταία λεπτά ή πιο σωστά δευτερόλεπτα ενός αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Τρεις χαρακτηριστικές στιγμές είναι το 2011, με τον Παναθηναϊκό να είναι έτοιμος να προκριθεί στα ημιτελικά επί της ΑΕΚ καθώς ήταν μπροστά στο σκορ 3-1 (το σκορ του πρώτου αγώνα ήταν 2-0 και μετρούσαν τα εκτός έδρας γκολ) με την ΑΕΚ στο 98’ να βρίσκει ένα γκολ από τον Μίτσελ, να μειώνει σε 3-2 και να παίρνει αυτή το εισιτήριο για τον τελικό.

Το 2017 ο Παναθηναϊκός προειγείται της ΑΕΚ από το δέκατο λεπτό με γκολ του Μολέδο και η ΑΕΚ ισοφαρίζει στο …95’ σε 1-1 με τον Λιβάγια.

Με τελευταία στιγμή πέρυσι, όταν ο Πανθηναϊκός νικούσε 1-0 την ΑΕΚ, με τον Λιβάι Γκαρσία να ισοφαρίζει τον αγώνα στο 92’…

Όλα αυτά γίνονται ακόμα πιο …εκνευριστικά όταν στον επαναληπτικό του προηγούμενου αγώνα, ο Παναθηναϊκός έχανε στην Λεωφόρο 0-1 από την ΑΕΚ, κερδίζει πέναλτι και το εκτελεί στο 95’ και ο Μακέντα στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Αντίθετα όταν ο Παναθηναϊκός νικάει την ΑΕΚ, συνηθίζει να βάζει τις βάσεις αυτές από το πρώτο ημίχρονο, ώστε στην συνέχεια είτε λόγω σκορ, είτε λόγω αμείωτης απόδοσης της ομάδας μέχρι το σφύριγμα τις λήξης, φροντίζει να μην αφήνει περιθώρια για ανατροπές και αποτελέσματα της τελευταίας στιγμής, όπως έγινε στο περσινό πρωτάθλημα στις 27/2 με τον Παναθηναϊκό να νικάει 3-0 από το 29’ ή πιο παλιά το 2007 με τον Παναθηναϊκό να νικάει εκτός έδρας την ΑΕΚ με 0-3 από το 24ο λεπτό του αγώνα (τελικό αποτέλεσμα 1-4).

Ενώ ακόμα και όταν εμφανίζεται δυνατός στα δεύτερα ημίχρονα τέτοιων αγώνων, έχει να θυμάται το 2019, με την ΑΕΚ να νικάει 0-2 στο ημίχρονο και το τέλος του αγώνα να βρίσκει νικητή τον Παναθηναϊκό με 3-2 με γκολ που σημείωσε στο 88’ λεπτό της αναμέτρησης.

Αλλά και το 2017 με τον Παναθηναϊκό να νικάει την ΑΕΚ 2-3 με γκολ 30 δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο του αγώνα.

Εν ολίγοις, στον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός δεν θα έχει περιθώρια να εμφανιστεί στο δεύτερο ημίχρονο με μειωμένη απόδοση ή να παίζει για να κρατήσει το 1-0 σε περίπτωση που προηγηθεί στο σκορ από την αρχή, αν θέλει να πάρει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην φετινή προσπάθεια που κάνει.