Το πέναλτι που έδωσε ο Γκεστράνιους υπέρ του Αρη – Πέρασε ο Ολυμπιακός αξιοποιώντας τραγικό λάθος του Κουέστα (vid)

Ο Ολυμπιακός έγινε η ομάδα που συμπλήρωσε το καρέ των ημιτελικών του Κυπέλλου, μετά τον ΠΑΟΚ, τον ΠΑΣ Γιάννινα και την ΑΕΚ. Οι “ερυθρόλευκοι” προκρίθηκαν μετά το 1-1 με τον Αρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα στο Καραϊσκάκη.

Ο Αρης προηγήθηκε στο 54ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα. Την παράβαση υπέδειξε ο διαιτητής Γκεστράνιους σε κανονική ροή, εκτιμώντας πως ο Ανδρούτσος ανέτρεψε τον Μπερτόγλιο. Η φάση εξετάστηκε αρκετά λεπτά από τον VAR, Ζιλ (Πολωνία), ο οποίος τελικά κάλεσε τον Γκεστράνιους για επανεξέταση. Ο Φινλανδός ρέφερι είδε τη φάση στο βίντεο και επέμεινε στην αρχική του απόφαση.

Ο Αρης με το γκολ του Μπρούνο Γκάμα βρήκε σκορ πρόκρισης, ωστόσο ο Ολυμπιακός προκρίθηκε αφού ισοφάρισε στο 87′ με τον Μπουχαλάκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε απίστευτο λάθος του Κουέστα.