Με… ωραία μπάλα 1-0 την Γκαμπάλα ο Παναθηναϊκός!

Print Friendly, PDF & Email

Το πάνω χέρι για την πρόκριση στα play-offs του Europa League έχει ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Γκαμπάλα. Οι πράσινοι επικράτησαν 1-0 στη Λεωφόρο και πήραν προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί στις 3 Αυγούστου στο Αζερμπαϊτζάν.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ουζουνίδη, που έκλεισε τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους, έχοντας φοβερή ουσία στο παιχνίδι της για τα δεδομένα της εποχής. Ο δρόμος της πρόκρισης άνοιξε στο 37ο λεπτό με τον Μολίνς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι έπειτα από παράβαση (χέρι στην περιοχή) του Γκουρμπάνοφ. Μόλις στο 10′, ο Λουντ είχε προειδοποιήσει στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Άλλο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το Τριφύλλι δεν τσίμπησε από τον ρυθμό που ήθελαν να δώσουν οι Αζέροι στο ματς. Με μπροστάρη τον εξαιρετικό Λουντ (είχε και δεύτερο δοκάρι στο 74′), που είχε άξιους συμπαραστάτες τους ακούραστους Ζέκα-Κουρμπέλη, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία και μπορεί να αισθάνεται άτυχος από το γεγονός ότι δεν πέτυχε, δεύτερο αλλά και τρίτο γκολ.

Καταχειροκροτήθηκαν από τη γεμάτη Λεωφόρο ο Μαρίνος Ουζουνίδης και οι παίκτες του μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Χατζηγιοβάνης (70΄ Καμπέσας), Άλτμαν (87΄ Δώνης), Μολίνς (70΄ Λουτσιάνο).

ΓΚΑΜΠΑΛΑ (Ρομάν Χρίχορτσουκ): Μπεζοτόσνι, Κουρμπάνοφ, Βέρνιντουμπ, Στάνκοβιτς, Μπούλτχαϊς, Μαλόουν (76΄ Κονέ), Χιουσεΐνοφ, Χόλιντεϊ, Ζοζέφ-Μονρόζ, Όζομπιτς, Νταμπό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (Ισπανία)