“Σωστά δε μέτρησε το γκολ του Τσόλακ – Ο χρόνος των καθυστερήσεων στο Καραϊσκάκης ξέφυγε από τον Καραντώνη”

Print Friendly, PDF & Email

Λάθος του Καραντώνη, σύμφωνα με τον Ηρ. Τσίκινη, ο επιπλέον χρόνος καθυστερήσεων, που κράτησε στον αγώνα Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα, δίνοντας στην ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Σωστή, σύμφωνα με τον Ν. Μιντιούρη, η απόφαση του διαιτητή, καντόπιν on field review, να μην μετρήσει το γκολ του Τσόλακ στον αγώνα ΠΑΟΚ – ΑΕΚ, αλλάζοντας την αρχική απόφασή του.

Σωστή, κατά τον Κ. Ακρίδα, η απόφαση του διαιτητή να αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη στον Καμαρά, στον αγώνα Παναθηναϊκός – Άρης και η απόφαση να μη δώσει πέναλτι για χέρι του Βέλεθ.

Αναλυτικά οι κριτικές των κριτών του Master Ref για τους αγώνες της έκτης ημέρας των playoffs και πέμπτης των playouts της SL1.

ΟΦΗ-Παναιτωλικός: 0-1, Διαιτητης: Παπαδόπουλος, VAR: Τσακαλίδης, Κριτής: Μιντιούρης

Στο 17′ ο Λάμπρου στέλνει στην μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού, έπειτα από πάσα του Τσιλιανίδη. Ο β’ βοηθός Παπαδοπουλος, τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ, αφού τη στιγμή της πάσας καλυπτόταν μόνο από τον τερματοφύλακα. Σωστή η υπόδειξη του βοηθού.

Στο 78′ μετά από σουτ του Φλόρες, ο Κορνέλιους στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ. Ο β’ βοηθός Παπαδόπουλος δεν τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ. Η φάση επανεξετάζεται από τους VAR και το γκολ σωστά δεν μετράει επειδή ο Κορνέλιους ήταν σε θέση οφσάιντ. Δύσκολη φάση για τον βοηθό, επειδή ήταν οριακή και είχε μπροστά του πολλά σώματα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία.

Βαθμολογία: 8,2

Βόλος-Ατρόμητος: 1-1, Διαιτητής: Περράκης, VAR: Τζοβάρας, Κριτής: Τσίκινης

Στο 61′ ο Ροτάριου έχει την μπάλα στην περιοχή του Βόλου. Ο Άλχο κάνει τάκλιν και ο παίκτης του Ατρόμητου πέφτει στο έδαφος και χάνει την μπάλα από την κατοχή του. Σωστά ο διαιτητής που ήταν κοντά στη φάση δεν υπέδειξε παράβαση. Με την απόφαση συμφώνησε και ο VAR.

O διαιτητής έτρεξε στο παιχνίδι και ήταν καλός στον πειθαρχικό έλεγχο.

Βαθμολογία: 8,3

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα: 3-2, Διαιτητής: Καραντώνης, VAR: Γκορτσίλας, Κριτής: Τσίκινης

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πίρσμαν θα έπρεπε ν’ αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη.

Στο 57′ ελέγχθηκε από το VAR αν υπάρχει χέρι του Εραμούσπε. Δύσκολη φάση. Ούτε ο διαιτητής, ούτε ο VAR, είδαν παράβαση. Πάμε με την κρίση τους.

Στο 61΄ο Ροντρίγκες στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ Γιάννινα. Η φάση εξετάζεται από τους VAR που υποδεικνύουν σωστά σε θέση οφσάιντ τον Ελ Αραμπί στο ξεκίνημα της επίθεσης και συγκεκριμένα τη στιγμή που του μεταβιβάζεται η μπάλα. Την παράβαση δεν υπέδειξε ο β΄βοηθός Καραγκιζόπουλος.

Ο χρόνος των καθυστερήσεων ξέφυγε. Ο διαιτητής έδειξε έξι λεπτά και έφτασε στα οκτώ, οπότε μπήκε το νικητήριο γκολ του Ολυμπιακού.

Βαθμολογία: 7,9

Παναθηναϊκός-Άρης: 1-0, Διαιτητής: Αγκάγεφ, VAR: Σάντος, Κριτής: Ακρίδας

Στο 45′ ο Καμαρά αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα από πίσω στον Βιγιαφάνιες στο κέντρο του γηπέδου. Τρια λεπτά νωρίτερα είχε δεχθεί την πρώτη κίτρινη κάρτα. Σωστή η δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 60′ ο Μαντσίνι που βρίσκεται στην περιοχή του Παναθηναϊκού κάνει σουτ, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Βέλεθ, που ήταν σε φυσική θέση και βγαίνει άουτ. Ο διαιτητής δεν καταλογίζει παράβαση, απόφαση με την οποία συμφωνεί και ο VAR. Σωστά δεν υποδείχθηκε παράβαση.

Είχε κάποια λάθη η διαιτησία του Αζέρου, αλλά στις κρίσιμες φάσεις οι αποφάσεις ήταν σωστές.

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: 1-1, Διαιτητής: Καμπάκοφ, VAR: Στογιάνοφ, Κρίτης: Μιντιούρης

Στο 6′ ο Τσόλακ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ. Αρχικά το γκολ μετράει. Στη συνέχεια ο VAR ζητά από το διαιτητή να κάνει on field review. Ο διαιτητής πηγαίνει στο μόνιτορ και διαπιστώνει ότι από απόκρουση αμυνόμενου η μπάλα έχει χτυπήσει στο πίσω μέρος του αγκώνα και στη συνέχεια στρώθηκε στο πόδι του Τσόλακ που πέτυχε το γκολ. Όταν η μπάλα χτυπήσει στο χέρι του σκόρερ το γκολ δε μετράει. Ο διαιτητής αλλάζει απόφαση και σωστά ακυρώνει το γκολ.

Στο 53΄σωστά δόθηκε επιθετικό φάουλ του Ζίφκοβιτς στον τεματοφύλακα της ΑΕΚ.

Μέτρια η διαιτησία με λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο και στην εφαρμογή κανονισμών.

Βαθμολογία: 8,1

Αστέρας-Λαμία: 0-2, Διαιτητής: Φωτιάς, VAR: Παπαπέτρου, Κριτής: Ακρίδας

Χωρίς δύσκολες φάσεις στις περιοχές και χωρίς προβλήματα γενικότερα η διαιτησία.

Ιωνικός-Απόλλων: 5-1, Διαιτητής: Μανούχος, VAR: Ευαγγέλου, Κριτής: Τσίκινης

Στο 5′ ο Λενίς μπαίνει στην περιοχή του Απόλλωνα. Ο Ροντρίγκες επιχειρεί να τον σταματήσει με τάκλιν. Ο παίκτης του Ιωνικού πέφτει στο έδαφος. Ο διαιτητής του δείχνει κίτρινη κάρτα για “θέατρο”. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.