30 αλήθειες για το πιο “καρυδάτο” κύπελλο της ιστορίας του

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 20ο Κύπελλο Ελλάδας και αυτό πέρασε στα ψιλά. Λίγο το ότι υπήρχε η πίκρα από το χαμένο πρωτάθλημα. Λίγο το τεράστιο επίτευγμα της ομάδας μπάσκετ που κατέκτησε τo Πρωτάθλημα Ευρώπης, την αμέσως επόμενη μέρα. Λίγο η περιπετειώδης φυγή του Τεριμ λίγες μέρες πριν τον τελικό. Λίγο το Κύπελλο που πήρε ο Ολυμπιακός και κάπως έτσι το Κύπελλο Ελλάδας πέρασε στα ψιλά. Αλλά μόνο έτσι δεν είναι.

Πάμε να δούμε 10 στιγμές και 10 παίκτες που ξεχώρισαν στην κατάκτηση αυτού του Κυπέλλου.

1)    Ο Παναθηναϊκός με αυτό το Κύπελλο έγραψε ιστορία, καθώς για πρώτη φορά αποκλείει τον Ολυμπιακό σε διπλό αγώνα Κυπέλλου στην διαδικασία των πέναλτι. Συνολικά οι δύο ομάδες όλα αυτά τα χρόνια, είναι η δεύτερη φορά που καλούνται να λύσουν τις διαφορές τους από το σημείο του πέναλτι. Το Τριφύλλι φέτος έκανε το «repeat» των νικών στην διαδικασία των πέναλτι, 36 χρόνια μετά! Η προηγούμενη φορά αφορούσε μόνο αγώνα και πιο συγκεκριμένα τον τελικό Κυπέλλου της σεζόν 1987-88, με τον Παναθηναϊκό να το σηκώνει επικρατώντας ξανά στην διαδικασία των πέναλτι με 4-3.

2)    30 χρόνια περιμέναμε γι’ αυτή την βραδιά…

Έτσι κι αλλιώς είναι σπάνιες οι φορές που ο Παναθηναϊκός κληρώνεται με τον Ολυμπιακό στο κύπελλο, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πετάει έξω τον Ολυμπιακό από την συνέχεια του Κυπέλλου, 30 χρόνια μετά.

Η τελευταία πρόκριση του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού, ήταν την σεζόν 1994-95 σε εκείνο το θρυλικό 2-3 μέσα στο Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις να κερδίζει πέναλτι – φάντασμα, να το εκτελεί ο Αλεξανδρής και να το αποκρούει ο Βάντσικ.

Ο πρώτος αγώνας είχε λήξει 1-2 μέσα στο ΟΑΚΑ υπέρ των ερυθρολεύκων, ενώ στο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται ξανά με 2-1. Ο Παναθηναϊκός έκανε διπλή ανατροπή, καθώς μετρούσαν τα εκτός έδρας γκολ και πέρασε.

3)    Repeat προκρισης στους «16», 40 χρόνια μετά

Ο Παναθηναϊκός είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία του που πετάει έξω τον Ολυμπιακό από τους 16 της διοργάνωσης, η πρώτη ήταν την σεζόν 1984-85. Τότε ο πρώτος αγώνας που έγινε στο Καραϊσκάκη βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 0-1 και καθαρίζει την δουλειά στο γήπεδο του με 2-1.

4)    Ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά Κύπελλο στην ιστορία του χωρίς να νικήσει ούτε έναν αγώνα στο γήπεδο του.

5)    Ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ομάδα από καταβολής Κυπέλλου, που βάζει γκολ το οποίο αλλάζει τις ισορροπίες ενός αγώνα στο 129ο λεπτό του συνολικού χρόνου του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης. Και από εκεί βγήκε και η θρυλική ατάκα του Τερίμ ότι «Ο αγώνας δεν τελειώνει, μέχρι να πει ο Παναθηναϊκός ότι τελείωσε».

Ο Παναθηναϊκός:

6)    Πήρε για πρώτη φορά Κύπελλο στην ιστορία του επικρατώντας επί δύο αντιπάλων στην διαδικασία των πέναλτι.

7)    Έγινε η πρώτη ομάδα σε Ελλάδα και Ευρώπη που ο τερματοφύλακας της αποκρούει τέσσερις φορές (4) do or die πέναλτι. Πέναλτι δηλαδή τα οποία αν μπουν σε πετάνε εκτός Κυπέλλου.

Ενώ αν στα do or die πέναλτι προσθέσουμε και άλλο ένα που έπιασε ο Λοντίγκιν, φτάνουμε το ανεπανάληπτο ρεκόρ των 5 do or die πέναλτι που οι πράσινοι τερματοφύλακες αποσόβησαν την επίτευξη τους.

8)    Προκρίθηκε τόσο στο Καραϊσκάκη κόντρα στον Ολυμπιακό, όσο και στην Λεωφόρο κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τους εκτελεστές των δυο αντιπάλων ομάδων, να στέλνουν άουτ την τελευταία εκτέλεση πέναλτι των ομάδων τους. Καμαρά για τον Ολυμπιακό, Σαμάτα για τον ΠΑΟΚ.

9)    Έγινε η πρώτη ομάδα από καταβολής Κυπέλλου που τρεις φορές παίρνει την πρόκριση χάρη σε γκολ που πετυχαίνει στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων, επί τριών διαφορετικών αντιπάλων.

Πιο συγκεκριμένα:

·       Αποκλείει τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με γκολ στο 95’ ενώ συνολικά είχα δοθεί έξι (6) λεπτά καθυστερήσεων. Στο πρώτο αγώνα στην Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ατρόμητο με 1-2, ενώ στο Περιστέρι το γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις του χάρισε την πρόκριση, επικρατώντας με 0-2.

·       Αποκλείει τον ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο χάρη σε γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις τις παράτασης και πιο συγκεκριμένα στο 128:30 του αγώνα. Για τον αγώνα είχαν δοθεί μόλις έξι (6) λεπτά καθυστερήσεων και μετά το γκολ αυτό, δεν έγινε σέντρα καν. Αντίθετα, πήγε κατευθείαν στην διαδικασία των πέναλτι.

·       Παίρνει το Κύπελλο από τον Άρη στον τελικό του Κυπέλλου με γκολ στο 96:06, σε έξι λεπτά καθυστερήσεων που είχαν υποδειχθεί. Μάλιστα λίγο πριν το γκολ, η Φραπάρ, διαιτητής της αναμέτρησης, κοίταξε το ρολόι της για να σφυρίξει την λήξη του αγώνα και να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση. Έτσι μετά την επίτευξη του γκολ, η σέντρα έγινε καθαρά για τυπικούς λόγους από την πλευρά του Άρη και τρία (3) δευτερόλεπτα μετά την σέντρα, η Φραπάρ σφύριξε την λήξη του παιχνιδιού.

10)                    Θύρα 13 και Κύπελλο Ελλάδας

Μπορεί ο τελικός του Κυπέλλου να έγινε χωρίς κόσμο, με αποτέλεσμα να μην δώσει το παρών η Θύρα 13 που είναι οι οργανωμένοι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού, ωστόσο από τότε που έχουν ιδρυθεί, δηλαδή από το 1966 μέχρι σήμερα, μπορούν να περηφανεύονται ότι η ομάδα τους έχει τις περισσότερες κατακτήσεις κυπέλλων από κάθε άλλη.

Πιο συγκεκριμένα με αυτό το κύπελλο κόντρα στον Άρη, ο Παναθηναϊκός έχει έφτασε τις 17 κατακτήσεις, ο Ολυμπιακός ακολουθεί με 16, η ΑΕΚ με 10 κύπελλα και ο ΠΑΟΚ με 8. Ιδιαίτερο στατιστικό αν συνυπολογίσουμε ότι ο Παναθηναϊκός με αυτό το κύπελλο συμπλήρωσε συνολικά μόλις τις 20 κατακτήσεις.

Πιο συγκεκριμένα προ Θύρας 13 είχαν διεξαχθεί 23 κύπελλα Ελλάδας με τον Ολυμπιακό να έχει κατακτήσει τα 12, η ΑΕΚ τα 6 και τον Παναθηναϊκό μόλις 3.

Ενώ μετά την ίδρυση της ιστορικής Θύρας, έχουν διεξαχθεί 59 φορές αγώνες κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό να είναι η ομάδα που έχει κατακτήσει τα περισσότερα.

Ο Παναθηναϊκός για να πάρει το κύπελλο στηρίχθηκε σε 2 διαφορετικούς γκολκίπερ, ενώ κανένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν σημείωσε σε αυτούς τους επτά (7) αγώνες κυπέλλου παραπάνω από ένα γκολ ή παραπάνω από μια ασίστ.

20 παίκτες ξεχωρισαν για το 20ο κύπελλο που κατέκτησε ο Παναθηναϊκό κόντρα στον Άρη. Πάμε να τους δουμε την «αλήθεια» για τον κάθε παίκτη ξεχωριστά:

1)    Γιώργος Βαγιαννίδης

1 γκολ.

Ο Βαγιαννίδης πέτυχε το γκολ που έδωσε στον Παναθηναϊκό το Κύπελλο στον τελικό κόντρα στον Άρη καθώς και το ευρωπαϊκό εισιτήριο και το πέτυχε μετά την συμπλήρωση των έξι λεπτών καθυστερήσεων που έδωσε η διαιτητής Φραπάρ.

Παράλληλα ευστόχησε σε πέναλτι στην θρυλική πράσινη πρόκριση μέσα στο Καραϊσκάκης

2)    Φώτης Ιωαννίδης

1 γκολ.

Ο «Φωτάρας» ήταν αυτός που ισοφάρισε στην Λεωφόρο το γκολ του Αλεξανδρόπουλου και έφερε τον αγώνα στα ίσια. Αυτό το 1-1 έμεινε του πρώτου αγώνα, έμεινε και στο Φαληρικό στάδιο μέχρι η αναμέτρηση να καταλήξει στα πέναλτι.

3)    Andraz Sporar

1 γκολ.

Ο Σπόραρ με δικό του γκολ χάρισε ένα παλικαρίσιο διπλό μέσα στην Τούμπα με 0-1 επί του ΠΑΟΚ. Και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί ασίστ, απλά εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κοτάρσκι έπειτα από κεφαλιά του Αράο, πέρνωντας το ριμπάουντ και χαρίζοντας μια σημαντική νίκη.

Στην ρεβάνς ωστόσο έχασε το πρώτο πέναλτι του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΠΑΟΚ.

4)    Filip Mladenovic

γκολ.

Με δικό του γκολ χάρισε την πρόκριση κόντρα στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο κάνοντας το 0-2.

Ο Μλαντένοβιτς ήταν εκτελεστής και στις τρεις φετινές διαδικασίες που ο Παναθηναϊκός έπαιξε την πρόκριση του στα πέναλτι.

Για την Ευρώπη, κόντρα στην Μαρσέιγ πέτυχε το νικητήριο πέναλτι.

Στο Καραϊσκάκη έμελλε να είναι ο μοναδικός πράσινος παίκτης που θα χάσει πέναλτι.

Ενώ κόντρα στον ΠΑΟΚ ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε.

5)    Aitor Cantalapiedra

1 γκολ.

Ο Αϊτόρ άνοιξε το σκορ στην εντός έδρας ήττα στην Λεωφόρο από τον Ατρόμητο, κάνοντας το 1-0.

Ενώ στο Καραϊσκάκη ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε.

6)    Ruben Perez

1 γκολ.

Ο Πέρεθ έκανε το 0-1 στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο, φέρνοντας την σειρά των δυο αγώνων στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Παράλληλα ευστόχησε στο πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει στο Στάδιο Καραϊσκάκης.

7)    Δημήτρης Λημνιός

1 γκολ.

Ο Λημνιός έδωσε το φιλί της ζωής στον Παναθηναϊκό με το γκολ που πέτυχε στο 129’ κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ωστόσο στην διαδικασία των πέναλτι που ακολούθησε αμέσως μετά, δεν κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία του, με στείλει την μπάλα άουτ.

8)    Juankar

1 ασίστ.

Ο Χουάνκαρ εβγαλε την ασίστ στον Βαγιαννίδη στον τελικό του Κυπέλλου για να κατακτήσει το τρόπαιο ο Παναθηναϊκός και να παράλληλα να πάρει και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

9)    Willian Arao

ασίστ.

Ο Αράο εδωσε την ασίστ στον Λημνιό για να γράψει το τελικό 1-2 στην Λεωφόρο κόντρα στον ΠΑΟΚ και να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Ο Αράο εκτέλεσε πέναλτι και κόντρα στον Ολυμπιακό και κόντρα στον ΠΑΟΚ. Και τα δυο πέναλτι τα εκτέλεσε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Να στείλει δηλαδή την μπάλα στην μέση του οριζόντιου δοκαριού. Απλά κόντρα στον Ολυμπιακό η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην συνέχεια πέρασε την γραμμή μπαίνοντας γκολ, ενώ κόντρα στον ΠΑΟΚ χτύπησε στο δοκάρι και για λίγα χιλιοστά προσγειώθηκε έξω από την εστία του Κοτάρσκι.

Όμως επειδή το πέναλτι κόντρα στον ΠΑΟΚ ήταν κρίσιμο και δημιούργησε συνθήκη match ball  για τον ΠΑΟΚ, θα έχουμε να θυμόμαστε την αντίδραση του όταν ο Ντραγκόφσκι αμέσως μετά έπιασε το πέναλτι του Ότο.

10)                    Daniel Manchini

ασίστ.

Ο Μαντσίνι από εκτέλεση κόρνερ, βρήκε το κεφάλι του Ιωαννίδη ο οποίος έγραψε το τελικό 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό.

Παράλληλα ευστόχησε στο πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει κόντρα στον ΠΑΟΚ.

11)                    Bernard

1 ασίστ.

Ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής ήταν αυτός που με την πάσα του εδωσε την Ασίστ στον Μλαντένοβιτς για να γράψει ο κροάτης το τελικό 0-2 με κεφαλιά.

Ωστόσο ο Βραζιλιάνος, δεν άφησε μόνο με μια ασίστ τους φίλους του Παναθηναϊκού, καθώς έχει συμμετοχή και στο γκολ του τελικού του κυπέλλου. Πιο συγκεκριμένα είναι αυτός που δίνει την πάσα στον Χουάνκαρ για να βγάλει την ασίστ στον Βαγιαννίδη και να γράψει το τελικό 1-0.

12)                    Samet Akaydin

ασίστ.

Ήταν ο παίκτης που έδωσε την πάσα στον Πέρεθ στον αγώνα Ατρόμητος – Παναθηναϊκός μέσα στην μεγάλη περιοχή, για να ανοίξει το σκορ ο Ισπανός παίκτης.

13)                    Filip Djuricic

ασίστ.

Ο Τζούρισιτς έδωσε την πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή στον Αϊτόρ, για να ανοίξει το σκορ κόντρα στον Ατρόμητο στην Λεωφόρο.

14)                    Bart Schenkeveld

O Ολλανδός αμυντικός, εκτέλεσε το τελευταίο κρισιμότατο πέναλτι της ομάδας του, τόσο κόντρα στον Ολυμπιακό όσο και κόντρα στον ΠΑΟΚ, όντας και στα δυο απόλυτα εύστοχος.

15)                    Γιάννης Κώτσιρας

Ο διεθνής Έλληνας ποδοσφαιριστής εκτέλεσε πέναλτι τόσο κόντρα στον Ολυμπιακό όσο και κόντρα στον ΠΑΟΚ, όντας και στα δυο εύστοχος.

16)                    Τάσος Μπακασέτας

Με δοκάρι τόσο στην παρθενική του εμφάνιση με την φανέλα του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ατρόμητο στην Λεωφόρο, όσο και στις καθυστερήσεις στον τελικό του κυπέλλου καθώς η μπάλα σε σουτ που επιχείρησε, βρήκε την εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού.

Έφαγε μια κόκκινη στον αγώνα στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά κέρδισε δύο κόκκινες κάρτες, μια από τον Τάισον στην φάση που είχε την αψιμαχία μαζί του και άλλη μια από τον Ζουλ στον τελικό του κυπέλλου, με την κλωτσιά εκτός φάσης που του έριξε.

Επιπλέον ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε κόντρα στον δικέφαλο του Βορρά.

17)                    Tin Jedvaj

Εκτέλεσε πέναλτι κόντρα στον Ολυμπιακό ο Κροάτης αμυντικός και ευστόχησε.

18)                    Alexander Jeremejeff

Ο Σουηδός επιθετικός πέτυχε ένας εξαιρετικής ομορφιάς γκολ κόντρα στον Ατρόμητο κάνοντας το 0-2, αλλά δεν μέτρησε καθώς οριακά υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ.

Ωστόσο στην διαδικασία των πέναλτι κόντρα στον ΠΑΟΚ, ήταν για άλλη μια φορά εύστοχος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

19)                    Bartlomiej Dragowski

Ο Πολωνός πορτιέρε έγραψε ιστορία καθώς αποσόβησε τέσσερα buzzer beater του ΠΑΟΚ από το σημείο του πέναλτι. Από τα έντεκα μέτρα.

Παράλληλα είχε και δυο clean sheet, τόσο στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, όσο και στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο κρατώντας το μηδέν.

20)                    Yuri Lodygin

O Ρώσος τερματοφύλακας έκανε ράματα έπειτα από σύγκρουση που είχε με τον Βαγιαννίδη στο 75’ λεπτό της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι οι γιατροί του άναψαν κόκκινο για να συνεχίσει το παιχνίδι, εκείνος συνέχισε με «μπαταρισμένο» το κεφάλι, κράτησε το μηδέν στην άμυνα έπειτα από 120 λεπτά αγώνα, απέκρουσε ένα buzzer beater του Ολυμπιακού σε πέναλτι του Καρβάλιο και στο τέλος έδωσε και την πρόκριση στον Παναθηναϊκό μέσα στο Καραϊσκάκη.

Παράλληλα ο Ρώσος, ήταν αυτός που στον τελικό έκανε δεύτερο clean sheet κρατώντας ξανά ανέπαφη την πράσινη εστία.

Υ.Γ. Fatih Terim

Ότι καλύτερο έδωσε και έχουμε να θυμόμαστε από την παρουσία του Τούρκου προπονητή στον Παναθηναϊκό ήταν αυτές οι τρεις προκρίσεις επί του Ολυμπιακού μέσα στο Καραϊσκάκη, επί του ΠΑΟΚ στα πέναλτι και επί του Ατρόμητου με εκείνο το απίθανο buzzer beater.

Υ.Γ.2 Χρήστος Κόντης

Ο Κόντης ανέλαβε την ομάδα στον τελικό του κυπέλλου κόντρα στον Άρη ως πρώτος προπονητής. Έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι, με κακό θέαμα, ο Κόντης πήρε αυτό που ήθελε με ένα ακόμα buzzer beater του Βαγιαννίδη, παίρνοντας και το Κύπελλο για λογαριασμό του Παναθηναϊκού, βγάζοντας παράλληλα και την ομάδα στην Ευρώπη, σώζοντας κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιάς.