Αποχαιρετισμός στη Λεωφόρο με το “top 5” των επιτυχιών

Print Friendly, PDF & Email

Ο Παναθηναϊκός αφήνει οριστικά τη νέα σεζόν την Λεωφόρο για το ΟΑΚΑ και το Football Focus μέσω του SoccerPlus απαριθμεί το Top 5 των νικών που πέτυχε ο Παναθηναϊκός, στο διάστημα που ξαναγύρισε στην Λεωφόρο. Δηλαδή δεν θα βάλουμε ιστορικές νίκες, όπως αυτές με την Μπαρτσελόνα και την Άρσεναλ για το Champions League, αλλά μόνο αγώνες από το 2020 και μετά.

Είσαστε έτοιμοι;

5. Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0

Γιορτή για τον Παναθηναϊκό και τι καλύτερο από το να έχει καλεσμένο τον Ολυμπιακό. Πιο συγκεκριμένα σε μια κεκλεισμένων των θυρών Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός μια μέρα νωρίτερα γιόρταζε τα 116 χρόνια από την ίδρυση του και ο Φατίχ Τερίμ δηλώνει δημόσια και παρά το γεγονός ότι ο αγώνας θα διεξαγόταν κεκλεισμένων των θυρών, ότι θα κερδίσουμε τον Ολυμπιακό στην Λεωφορο και οι φίλαθλοι μας θα γιορτάσουν τα 116 χρόνια της ομάδας.

Δηλαδή ο προπονητής που κατέστρεψε την γιορτή του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη για την συμπλήρωση 99 ετών, λέει ότι ο Παναθηναϊκός θα κάνει κανονικά την γιορτή του.

Ξεκινάει το παιχνιδι και ο Παναθηναϊκός με τον Μπερνάρ θα προηγηθεί στο 25’ και Γιερεμέγιεφ θα κλειδώσει το παιχνίδι στο 60 για το Τριφύλλι, γράφοντας το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός σέβεται τον Ολυμπιακό που δεν μπορεί να κάνει τίποτα και κρατάει το σκορ στα συνηθισμένα επίπεδα, χωρίς να επιδιώξει να ξεφύγει το σκορ…

4. Panathinaikos – Marseille 1-0

Είναι η επιστροφή! Ο Παναθηναϊκός ξαναγίνεται Panathinaikos και όσοι δεν το κατάλαβαν καλά με την πρόκριση επί της Ντνίπρο στην Λεωφόρο, το κατάλαβαν έπειτα από τη νίκη κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Μια νίκη που μπαίνει στο top 5 και για τον τρόπο που ήρθε (λίγα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90) και επειδή μετατράπηκε σε πρόκριση μέσα στο Βελοντρόμ.

Αυτή η επικράτηση έφερε τον Παναθηναϊκό μια ανάσα από το να ξαναπαίξει μετά από πάρα πολλά χρόνια (όχι μόνο ο Παναθηναϊκός αλλά και οποιαδήποτε ελληνική ομάδα), στο Champions League. Σκόρερ ο Μπερνάρ με προπονητή τον Ιβάν τον Τρομερό.

3. Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-1 με Μπόλονι. Ο Παναθηναϊκός γιόρταζε τα 113 του χρόνια σπάζοντας το αήττητο του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός, έχει φτιάξει μετά από καιρό μια καλή ομάδα και όταν λέμε καλή ομάδα το εννοούμε. Δεν είχε καμία σχέση με την φετινή που πήρε το Κόνφερενς με δανεική ενδεκάδα.

Απομένει στον Ολυμπιακό ένα τελευταίο δύσκολο παιχνίδι και μάλιστα σε μια επί της ουσίας κεκλεισμένων των θυρών Λεωφόρο για να πανηγυρίσει το πρώτο αήττητο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Όλα έμοιαζαν ιδανικά για να πάρει η ομάδα από το λιμάνι του Πειραιά το πρώτο της αήττητο πρωτάθλημα. Αυτό που έχει πάρει αήττητος ο Παναθηναϊκός, αυτό που έχει πάρει αήττητος ο ΠΑΟΚ και αυτό που δεν θα πάρει ποτέ ο Ολυμπιακός, καθώς σε εκείνο το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός μπαίνει με το μαχαίρι στα δόντια και ο Μαουρίσιο κάνει το 1-0 μόλις στο έκτο λεπτό του αγώνα!

Δεν θυμάμαι πότε άλλοτε ο Παναθηναϊκός έχει ανοίξει πιο γρήγορα το σκορ κόντρα στον Ολυμπιακό. Στο 73’ ο Σανκαρέ κάνει το 2-0 και φαίνεται να κλειδώνει το παιχνίδι. Όμως μια στιγμή αδράνειας στο 82’ ο Ολυμπιακός ξαναμπαίνει στο παιχνίδι με γκολ του Ελ Αραμπί. Και λίγο πριν φτάσουμε στο 90, ο Μασούρας βγαίνει από πολύ κοντινή απόσταση, τετ α τετ με τον Διούδη, με τον πρώην τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να τον νικάει και να χαρίζει μαζί με τους υπόλοιπους παίκτες άλλη μια νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου, για να γιορτάσουν τα 113 χρόνια όπως πρέπει.

2. Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1

Ο Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς μετά από ένα μοναδικό και τρελό σερί δέκα νικών στους πρώτους δέκα αγώνες του πρωταθλήματος, υποδέχεται τον Ολυμπιακό στην Λεωφόρο. Όμως εμφανίζεται νωθρά σε αυτό το παιχνίδι. Έτσι με μια καραμπόλα από σουτ παίκτη του Ολυμπιακού, στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, η μπάλα αλλάζει τροχιά, ξεγελάει τον …Μπρινιόλι και γίνεται το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός δεν φαίνεται να μπορεί να αλλάξει την μοίρα του. Το 0-1 διατηρείται. Ο διαιτητής δίνει 6 λεπτά καθυστερήσεων. Όμως στο τελευταίο λεπτό ο αμυντικός του Ολυμπιακού με αγκωνιά, κάνει φάουλ στον Ιωαννίδι εντός περιοχής. Ο διαιτητής ως συνήθως δεν δίνει την παράβαση, αλλά ως σπανίως, τον φωνάζει το VAR. Εκεί την βλέπει και την δίνει. Πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού με τους παίκτες του Ολυμπιακού να σκάβουν με τα παπούτσια τους την άσπρη βούλα του πέναλτι, μπας και το χάσει ο Παναθηναϊκός.

Ο Σπόραρ πάει στην εκτέλεση και με ένα ψυχρώ σουτ κάνει το 1-1 στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, κρατάει τον Παναθηναϊκό αήττητο και βγάζει τον Βαγγέλη Μαρινάκη στα κανάλια, να μιλάει κατά της ΕΠΟ, κατά της Κυβέρνησης και κατά της διαιτησίας.

1.      Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-2 (πρόκριση στα πέναλτι)

Ο αγώνας ξεκινάει πολύ ισορροπημένος με το 0-0 να παραμένει στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που βολεύει τον Παναθηναϊκό καθώς είχε κερδίσει 0-1 μέσα στην Τούμπα, στο πρώτο ματς του Κυπέλλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο ΠΑΟΚ βρίσκει το γκολ και στέλνει το ματς στην παράταση. Ο Παναθηναϊκός αρχίζει και κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, απειλεί, αλλά από ένα κόρνερ του ΠΑΟΚ έρχεται το 0-2 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να απειλήσει, αλλά φαίνεται ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης, εύκολα ή δύσκολα θα κατάφερνε να κρατήσει το χρυσό 0-2 που της έδινε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έτσι μετα από έναν τραυματισμό του Μπάμπα, παίκτη του ΠΑΟΚ, το δεύτερο ημίχρονο αργεί να τελειώσει με τον διαιτητή να κρατάει οκτώ λεπτά καθυστερήσεων. Συμπληρώνονται τα οκτώ λεπτά, ο διαιτητής κοιτάει το ρολόι του και πριν το τελευταίο σφύριγμα, αφήνει να ολοκληρωθεί η τελευταία προσπάθεια του Παναθηναϊκού που είναι στην επίθεση. Η μπάλα φτάνει στον Λημνιό που προ ολίγου είχε περάσει σαν αλλαγή και με ένα μονοκόμματο σουτ κάνει το 1-2 και στέλνει τον αγώνα στα πέναλτι.

Εκεί ο Παναθηναϊκός βρίσκεται κυριολεκτικά στο καναβάτσο, με τον ΠΑΟΚ να χρειάζεται απλά ένα εύστοχο πέναλτι για να προκριθεί. Αυτή η κατάσταση συνέβει τέσσερις φορές, με τον Μπλατσερόφσκι να αποκρούει τις τρεις πρώτες και την τελευταία να την αφήσει να φύγει άουτ με στόχο τον Αττικό ουρανό. Ο Παναθηναϊκός είναι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, κάτι που φυσικά, στο τέλος, του έφερε και το τρόπαιο.