H σωστή απόφαση του Βάτσιου, το λάθος του Μαρτίνεθ και τo Black Saturday του Σκουλά

Print Friendly, PDF & Email

Oι διαιτητικές αποφάσεις τουλάχιστον σε τρεις αγώνες της 12ης ημέρας της Super League 1, έχουν σηκώσει μεγάλη συζήτηση.

Στον αγώνα ΑΕΛ – Βόλος σύμφωνα με τον Ηρ. Τσίκινη, ο Βάτσιος πήρε τις σωστές αποφάσεις όσον αφορά την εφαρμογή κανονισμών (πέναλτι), αλλά κακώς δεν απέβαλε το Φατιόν.

Αντιθέτως, σύμφωνα με τον Κ. Ακρίδα, πολλά λάθη υπήρξαν από τον Σκουλά στον αγώνα Πανιώνιος – Παναιτωλικός, ενώ στο ντέρμπι Ολυμπιακού – ΠΑΟΚ, ο ισπανός διαιτητής κάκως δεν έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Ποντένσε.

Η χρήση του VAR συνέβαλε στην υπόδειξη πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, που αρχικά δεν είχε δώσει ο διαιτητής.

Αναλυτικά

Αγώνας: ΑΕΛ-Βόλος 2-1, Διαιτητής: Βάτσιος, Διαιτητής VAR: Φωτιάς, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

Στο 40′ έπρεπε να δοθεί δεύτερη κίτρινη στο παίκτη της ΑΕΛ, Φατιόν, για σκληρό μαρκάρισμα.

Στο 56′ σωστά δίνεται πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ γιατί η μπάλα βρίσκει τον σε σημείο που μεγαλώνει την έκταση του σώματος το Αουγκούστο.

Στο 63′ ο Βόλος ζητάει ένα πέναλτι σε χέρι του Μπράλιτς. Για μένα το χέρι είναι ακούσιο και δεν υπάρχει παράβαση.

Διαιτησία με σωστή όσον αφορά τα πέναλτι, αλλά με λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο.

Βαθμολογία 8.10

Αγώνας Πανιώνιος-Παναιτωλικός 3-0, Διαιτητής: Σκουλάς, Διαιτητής VAR: Τζήλος, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

Ο Αραμπούλι στο 17′ κάνει φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης τραβάει τον αντίπαλο παίκτη από την φανέλα το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, παρόλο που ο διαιτητής είδε την φάση στο VAR κατακύρωσε το γκολ.

45′ Σωστά υποδείχθηκε οφσάιντ από το β’ βοηθό Φίλο σε επίθεση του Παναιτωλικού. Πριν γίνει η φάση με το τράβηγμα του Γιοβάνονοβιτς από τον Ευαγγέλου, υπάρχει οφσάιντ.

Στο 75′ κακώς δεν δόθηκε πέναλτι στον Γιοβάνοβιτς. Ο παίκτης του Παναιτωλικού επιθετικός δέχεται κλωτσιά χαμηλά στο πόδι υπάρχει επαφή και ο διαιτητής δείχνει συνεχίζεται.

Στο 80′ πάλι υπάρχει φάουλ στην αρχή της φάσης του γκολ του Πανιωνίου.

Ακατάλληλος ο διαιτητής να σφυρίζει παιχνίδια αν και είναι διεθνής.

Bαθμολογία: 7.00

Αγώνας: ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-0, Διαιτητής: Παπαπέτρου Διαιτητής VAR: Ζαχαριάδης, Κριτής: Ναούμ Μιντιούρης

Στο 25ο λεπτό ο πρώτος βοηθός Πετρόπουλος δεν σημείωσε ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ σε θέση οφσάιντ.

Στο 26′ ο Μπακάκης γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακα του με τον μηρό και όχι με το κάτω μέρος του ποδιού του, σωστά ο διαιτητής συνέχισε τον αγώνα γιατί αυτό επιτρέπεται.

Στο 78′ ο Λιβάγια σωστά δέχεται την κίτρινη κάρτα και όχι την κόκκινη διότι πρόθεση του ήταν να χτυπήσει την μπάλα και όχι τον αντίπαλό του.

Στο 88′ σωστά έδειξε ο διαιτητής απευθείας κόκκινη και απέβαλε τον Βράνιες γιατί εκτός φάσης με τον αγκώνα του χτύπησε τον Μαρινάκη στο πρόσωπο.

Καλή η διαιτησία του Παπαπέτρου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και συνέχισε τις καλές εμφανίσεις του.

Βαθμολογία 8.40

Αγώνας: Παναθηναϊκός- Αστέρας Τρίπολης 1-0, Διαιτητής: Σέζος Διαιτητής VAR: Τζοβάρας, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

Στο 4′ υπάρχει τράβηγμα στον παίκτη του Παναθηναϊκού Περέα από τον Σουάρεθ. Ο διαιτητής δεν το είδε στην διάρκεια της φάσης, όμως μετά έκανε χρήση του VAR, όπου διαπίστωσε ότι υπήρξε παράβαση και σωστά έδωσε το πέναλτι.

Βαθμολογία: 8.00

Αγώνας: Άρης- Λαμία 1-1 Διαιτητής: Βρέσκας Διαιτητής VAR: Διαμαντόπουλος , Κριτής: Κώστας Ακρίδας

Στο 4ο λεπτό σωστά ακυρώνεται το γκολ της Λαμίας, δίοτι ο Τουράμ είναι οφσάιντ. Χρησιμοποίησε το VAR ο διαιτητής και πολύ σωστά δεν μέτρησε το γκολ.

Γενικά ήταν μια καλή διαιτησία σωστός ο διαιτητής στον πειθαρχικό έλεγχο και στην εφαρμογή κανονισμών, ο β’ βοηθός Στεφανής υπέπεσε σε 2-3 λάθη

Βαθμολογία: 8.20

Αγώνας: Ξάνθη- Ατρόμητος 1-0, Διαιτητής: Φωτιάδης, Διαιτητής VAR: Ευαγγέλου, Κριτής: Ηρακλής Τσίκινης

Σωστά δίνεται το πέναλτι υπέρ της Ξάνθης στο 57′ αφού ο Τζουρίσκοβιτς ανατράπηκε σε μαρκάρισμα από τον Χαρίση. Πολύ καλή διαιτησία.

Βαθμολογία: 8.40

Αγώνας Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1, Διαιτητής: Σάντσεθ Μαρτίνεθ Διαιτητής VAR: Μέντιε Χιμένεθ, Κριτής: Κώστας Ακρίδας

Στο 21ο λεπτό σωστά η κίτρινη στον Μπίσεσβαρ για διαμαρτυρία

Στο 25ο λεπτό σε σούτ του Παίκτη του ΠΑΟΚ η μπάλα χτυπά στον ώμο του Ελ Αραμπί, δεν υπάρχει τίποτα και σωστά συνεχίστηκε το παιχνίδι.

Στο 36ο λεπτό σωστά δίνεται κίτρινη στον Ντάγκλας του ΠΑΟΚ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κακώς δεν σφύριξε φάουλ πάνω στον Τσιμίκα, είναι καθαρή ανατροπή από τον Μπίσεσβαρ

Στο 48′ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ ο Ποντένσε τον βρίσκει ο αμυντικός του ΠΑΟΚ Ομάρ Ελ Καντουρί, στην γάμπα και χαμηλά στην φτέρνα, είναι ανατροπή κακώς δεν δόθηκε πέναλτι και κακώς δεν χρησιμοποιήθηκε το VAR.

Στο 51′ σωστά δίνεται η κίτρινη κάρτα στον Μίσιτς.

Στο 63′ σωστά δίνεται πέναλτι στην ανατροπή του Γιαννούλη στον Ποντένσε.

Στο 79′ σωστά κίτρινη κάρτα στον Καμαρά

Στο 90 και 3′ κακώς δεν δίνεται φάουλ στον Ολυμπιακό σε ανατροπή εκτός της περιοχής.

Σημαντικότερο λάθος στη φάση του 48′  που δεν δίνει πέναλτι στον Ολυμπιακό. Πολλά δεν τα σφύριξε ο διαιτητής, βέβαια βοήθησε αυτό την ροή του παιχνιδιού.