Μιντιούρης: Σωστά ο Παπαπέτρου δεν έδωσε πέναλτι στις δύο πτώσεις του Τομάς στη μεγάλη περιοχή του Βόλου

Χωρίς προβλήματα έβγαλε το παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ, ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Βόλο, ο Τάσος Παπαπέτρου, όπως έκρινε ο κριτής του Master REF, Ναούμ Μιντιούρης.

Αναλυτικά:
Αγώνας: Απόλλων – Βόλος 0-0, Διαιτητής: Παπαπέτρου, Διαιτητής VAR: Διαμαντόπουλος, Κριτής: Ναούμ Μιντιούρης.

«Στο 8ο λεπτό σε μία διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στον Τομάς και τον Μήτογλου, ο παίκτης του Απόλλωνα έπεσε μέσα στη μεγάλη περιοχή του Βόλου. Σωστά ο διαιτητής δεν υπέδειξε πέναλτι διότι ο Τομάς ήταν αυτός που κλείδωσε το χέρι του Μήτογλου.

Στο 66ο λεπτό ο Τομάς του Απόλλωνα βρέθηκε ξανά στο έδαφος μέσα στην περιοχή του Βόλου. Δεν υπάρχει καμία επαφή με τον Σάντσεθ των φιλοξενούμενων, ο παίκτης του Απόλλωνα έχοντας την μπάλα στα πόδια γλίστρησε και έπεσε. Σωστά δεν υποδείχθηκε πέναλτι.

Και οι δύο φάσεις που προαναφέραμε ελέγχθηκαν από τον VAR.
Συμπερασματικά σε ένα εύκολο και χωρίς δύσκολες φάσεις παιχνίδι η εμπειρία του διαιτητή Παπαπέτρου έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ομαλή και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα διεξαγωγή του αγώνα».