Το νικητήριο γκολ της Λαμίας που έγινε έλεγχος στο VAR και η ένταση στο φινάλε (vid)

Η Λαμία κέρδισε με 2-1 την ΑΕΛ σε εξ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής και έκανε άλμα στην 11η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, αφήνοντας ουραγούς τους “βυσσινί” με 16.

Το νικητήριο γκολ το σημείωσε για τη Λαμία ένας πρώην παίκτης της ΑΕΛ, ο Ντέλετιτς στο 88ο λεπτό. Ο Γκορτσίλας μέτρησε το γκολ σε κανονική ροή αγώνα, ωστόσο υπήρξε και έλεγχος από τον VAR Φωτιά για τυχόν επιθετικό φάουλ του Αραμπούλι στον Μακσίμοβιτς στο ξεκίνημα της φάσης. Ο Φωτιάς δεν διαπίστωσε κάποια παράβαση και ως εκ τούτου συμφώνησε με την αρχική απόφαση του Γκορτσίλα να μετρήσει κανονικά το γκολ.

Στις καθυστερήσεις του ματς, τα αίματα άναψαν μετά από μία μονομαχία που είχαν οι Ακούνια και Κολομπίνο από την πλευρά της ΑΕΛ με τους Σκόνδρα και Μπεχαράνο από την πλευρά της Λαμίας. Αμέσως έσπευσαν σχεδόν όλα τα μέλη και από τους δύο πάγκους με συνέπεια να διακοπεί η αναμέτρηση για μερικά λεπτά. Τελικά, με τη συνδρομή των ψυχραιμότερων, όπως ο τεχνικός της ΑΕΛ Φέστα αλλά και των διαιτητών Γκορτσίλα και Ζαχαριάδη (4ος) το πνεύματα ηρέμησαν.