Ο Σκουλάς πήρε πίσω πέναλτι υπέρ του Αρη στο 97′ με το VAR για επιθετικό φάουλ (vid)

Print Friendly, PDF & Email

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» η ΑΕΛ κέρδισε 3-2 τον Αρη με ανατροπή κι ενώ έχανε 2-0 από το 12’. Με δύο γκολ του Νούνιτς (20’, 33’) και ένα του Ουάρντα (74′) οι “βυσσινί” έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο κόντρα στον Αρη που είχε πολλές ευκαιρίες μεταξύ των οποίων και δοκάρι.

Το φινάλε ωστόσο της αναμέτρησης ήταν ακόμη πιο δραματικό. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, στο 97′, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, Κρίστινσον απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Ντιγκινί, αλλά στην εξέλιξη της φάσης και σε σέντρα που επιχείρησε ο Λάρσον, ο Μπάστος φαίνεται πως σταμάτησε την μπάλα με τα χέρια εντός περιοχής. Αρχικά ο διαιτητής Σκουλάς υπέδειξε πέναλτι, όμως με τη βοήθεια του VAR και αφού έκανε μόνος του επανεξέταση της φάσης, ο διεθνής διαιτητής τη γύρισε πίσω κι έδωσε επιθετικό φάουλ υπέρ του Μόρα.

Αμέσως μετά τη λήξη υπήρχαν έντονες αποδοκιμασίες.

Δείτε την επίμαχη φάση μετά το 6:20 στο παρακάτω βίντεο